AYDIN'DA 19 MAYIS COŞKUSUAYDIN

19.05.2017 - 18:29

Aydın’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Aydın Valiliği önünde yapılan törenle başlayan kutlamalara daha sonra Adnan Menderes Stadı’nda yapılan gösterilerle devam edildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 98.yılı törenlerine Aydın CHP Milletvekili Hüseyin Yıldız, Aydın Garnizon Komutanı Albay Mehmet Parım, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan, Efeler Belediye Başkan Vekili Halis Günday, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, CHP İl Başkanı Bayram İnci, Vatan Partisi İl Başkanı Emre Albayrak, siyasi partilerin ilçe başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları temsilcileri, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Aydın Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker yaptı. Çeker, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu Kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 98. Yıldönümünde; Milletimizin o gün taşıdığı heyecan ve coşkuyla sizleri saygıyla selamlıyorum” diyerek başladığı konuşmasını, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkıp İstiklal Mücadelemizi ateşleyişini temsil eden 19 Mayıs, aynı zamanda bir milletin yeniden diriliş destanının da sarsılmaz bir hatırasıdır” diyerek sürdürdü. İl Müdürü Çeker: “Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce Samsun’da yakmış olduğu bağımsızlık ateşi, milletimizin cesaret ve özgüveni ile birleşerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müjdelemiştir. O gün malını, canını, bütün varlığını vatanın kurtuluşu için siper eden ecdadımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, bu mücadele uğruna şehir düşmüş bütün İstiklal  kahramanlarımızı saygıyla ve minnetle yad ediyoruz” dedi.

İl Müdürü Çeker, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Gençliğine armağan edilen bu değerli emaneti korumak ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak gençliğimiz başta olmak üzere hepimizin sorumluluğudur. Türk gençliği ecdadından aldığı ilhamla Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacak, dünyaya örnek olacak ve milletçe hepimizi gururlandıran çalışmalara imza atacak kudrete ve vizyona sahiptir” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümü yaklaşırken ülkemizin demokratik standartlarının gelişmesi ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğru hızla ilerlemesi için Türk Gençliği üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin İstiklalde gençlerin cephenin en ön saflarında verdiği kararlı ve cansiperane mücadelenin, İstikbal mücadelemize de ışık tuttuğuna inanıyoruz” diyen İl Müdürü Bekir Çeker: “İyi gününde bir araya gelip heyecanını ve coşkusunu paylaşarak çoğaltan Türk Milleti yeri geldiğinde tarihinin en çetin sıvalarında kederde ve acıda birleşmeyi bilmiş, 15 Temmuz Demokrasi zaferimizde göğsünü tanklara siper eden Türk Gençliği bu sınavların üstesinden gelmiştir” dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker sözlerini şöyle bitirdi: “Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu vatanın birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyor, hepinizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.“

 

GENÇLİK YÜRÜYÜŞÜ

Çelenk töreninin ardından gençlik yürüyüşü yapıldı. Valilik önünden başlayan yürüyüş, Adnan Menderes Stadyumu’nda sona erdi. Ted Ege Koleji bandosu eşliğinde yapılan yürüyüşte gençler, ellerinde dev Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyarak kortej eşliğinde stadyuma kadar yürüdüler.

 

STADYUMDA DEVAM EDİLDİ

Adnan Menderes Stadyumu’nda devam eden etkinlikler saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Aydın Fen Lisesi öğrencilerinden Mehmet Batuhan Candar'ın gençlik adına yaptığı konuşmanın ardından, Sosyal Bilimler Anadolu Lisesi öğrencilerinden Burak Kurnaz Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudu. Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ve Gençlik Merkezi Güreş takımı gösterileri renkli görüntülere sahne oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 98. yılı etkinlikleri kapsamında spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerni Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak verdi..

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçar ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu,  Aydın Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün çalışmalarının sergilendiği stantları ziyaret ettiler.

 


Gazete Flaş
Bu haber 319 defa okundu.