CHP’Lİ YILDIZ’DAN ‘JEOTERMAL’ ÇAĞRIGÜNDEM

10.11.2017 - 17:52

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, jeotermal yasasını değiştirilmesini talep ederek, “Şu an doğal gaza döviz verip, dolar verip, dışarıdan alıp Aydın'ı doğal gazla ısıtıyorsunuz. Ya, kardeşim, Aydın'ın altında sıcak su akıyor, bunu verin büyükşehir belediyesine, biz bütün Aydın'ı jeotermal suyla ısıtalım” çağrısında bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen bazı vergi kanunlarında değişiklik yapan torba kanun hakkında söz alan Yıldız, seçim çevresi Aydın’ın sorunlarını dile getirerek, özetle şunları söyledi:

ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI: Ben iki yıldan beri bu kürsüye gelip hep Aydın’ın sorunlarından bahsettim, hâlen daha edeceğim çünkü 2002–2017, tam on beş yıldır Aydın’a AKP iktidarı bir çivi dahi çakmadı. Türkiye’de jeotermal enerjisi olan tek il Aydın’dır. Aslında o ilin o madenden çıkan o enerjiden faydalanması gerekirken 2007’de bir yasa çıkardınız, komple jeotermalleri 4 tane firmaya verdiniz.

 

KOMİSYON KURULSUN: Şu an, eskiden Aydın’dan İzmir’e giderken, İstanbul’a giderken bir Aydınlı olarak “Aydınlıyım.” dediğim zaman şunu diyorlardı: “Ha, Aydın mı? Dağlarında yağ, ovalarında bal akar.” Şu an gelin, Aydın’ın dağlarında da ovalarında da zehir akıyor, zehir, zehir. Daha bu sene, buraya gelmeden önce, bir hafta önce ticaret odasıyla toplantı yaptık Aydın’da; şu an ürettiğimiz incirlerin ve ürettiğimiz zeytinlerinin yüzde 20’si kükürttür arkadaşlar. Buradan sesleniyorum AKP’ye: Lütfen, bir an önce bir araştırma komisyonu kurulsun, gidip orada bir inceleme yapmak zorundayız değerli arkadaşlar.

 

AYDIN’DA İKİ KUYRUK VAR: On beş yıldan beri, 2002, 2007, 2011, 2015’te, her geldiğinizde şunu diyordunuz Aydınlılara: “Biz, Aydın-Denizli arasındaki otoyolu yapacağız.” Allah’a şükürler olsun, on beş yıl oldu, bir çivi dahi çakılmadı! Aydınlılara şu sözü verdiniz, dediniz ki: “Yeniköy’den Didim’e giden yolu yapacağız.” On beş yıl geçti, bir çivi çakılmadı. Döndüler, yine, Aydın’da on beş yıldan beri “Hastane yapacağız.” dediler, hastanenin daha “H”si bile yok ortada arkadaşlar. Aydın’da şu an vatandaşın dilinde şu söz geçiyor: “Aydın’da 2 tane kuyruk var arkadaş, bir halk ekmek kuyruğu var, bir de hastanelere yatış kuyruğu var.” arkadaşlar. Bir hasta bir ay sıra bekliyor, bir ay; sorabilirsiniz, bir ay sıra bekliyor arkadaşlar.

 

YASA DEĞİŞTİRMELİ: Şimdi, ben size buradan sesleniyorum: Bu jeotermal yasasını tekrar değiştirmemiz gerekiyor. Şu an doğal gaza döviz verip, dolar verip, dışarıdan alıp Aydın’ı doğal gazla ısıtıyorsunuz. Ya, kardeşim, Aydın’ın altında sıcak su akıyor, bunu verin büyükşehir belediyesine, biz bütün Aydın’ı ısıtma suyla ısıtalım, jeotermal suyla ısıtalım ama yok. Dönüyoruz ki, diyoruz ki, değerli arkadaşlar, gelin, burada en az 200 bin hektarlık bir seracılık sistemi kuralım, o da yok. Çünkü 2007’de çıkardığınız kanunda o jeotermal elektrik santrali işleten firmalar var ya yan taraftaki komşusuna bir gram dahi sıcak su vermiyor; işte, çıkardığınız yasa bu.

 

AYDIN ÇÖLLEŞECEK: Gelin hep beraber oturalım, bu Aydın’ın sorununu beraber çözelim değerli arkadaşlar. Aksi takdirde on yıl sonra Aydın çölleşecek. Buradan bağırıyorum, buradan sesleniyorum, yalvarıyorum: Gelin, Aydın’ın sorununu beraber çözelim, AKP’yle beraber çözelim.

 

SORUNLARI ÇÖZELİM: Şu an Aydın’da ölüm oranı yüzde 350 arttı, çocuk ölümü yüzde 130 arttı, kanser olayı yüzde 30 arttı. Gelin, hep beraber beraber olalım, bu Aydın ilini düzeltelim. Bir: Otoyolu acilen başlatın arkadaşlar. İki: Şehir hastanesini acilen başlatın. Üç: Jeotermal suyundan muhakkak vatandaşın da faydalanması gereken bir kanun çıkarmamız gerekiyor. Bu nedenle, özellikle Aydınlılara sesleniyorum: Her gelen milletvekilinin yakasına yapışın, her gelen AKP’linin yakasına yapışın; bu sorunları çözelim.” Ufuk Baksi

 

 


gazete flaş
Bu haber 98 defa okundu.