KÖYLÜ PAZARI KALDIRILIYOR MU ?AYDIN

10.08.2017 - 10:16

Aydınlı pazarcılar, Yağcılar içerisinde her salı günü Aydın’ın farklı ilçe ve köylerinden gelerek tezgahlarını Köy Pazarı’nda açıyorlar. Sıcakların ve yağmurun mahsüllerine etkisini, fiyatlara nasıl yansıdığını, pazarcıların ve esnafın sorunlarını Gazete Flaş olarak kendilerine sorduk.

 

 

PAZARCI DA HAKLI, VATANDAŞ DA

Aydın’da her hafta salı günü kurulan Salı Pazarı ve Yağcılar içerisindeki Köy Pazarı’nda pazarcılar ve vatandaş ile görüştük.Ürünlerin fiyatları konusunda genel olarak vatandaşlar, pazarcıların zor şartlar altında ürünlerini yetiştirdiklerini dile getirdiler.Kendilerinin de ekonomik olarak zorlandıklarını belirten vatandaşlar,“Biz de haklıyız, onlarda haklı. Çok zor koşullarda üretim yapıyorlar. Fakat ekonomik koşullarımız nedeniyle bizim de alım gücümüz malum”diyerek pazardaki tabloyu özetlediler.

Köylü Pazarı esnafları köylerden geldiklerini ve merkezeürünleriyle gelirken bile çok zorluk çektiklerini belittiler. Köylü Pazarı esnaflarından Hafize Yorgancı, her salı pazar yerine Işıklı Köyü’nden geldiğini belitti. Pazar çantaları ile belediye otobüslerine çoğu zaman alınmadıkları belirterek durumdan şikayetçi olan Yorgancı bu konuya bir çözüm bulunması için yetkililerden yardım istedi.

 

KÖYLÜPAZARI  ve  SALI PAZARI’NDA FİYATLAR

Dün kurulan Salı pazarı’nda fiyatlar ise şöyleydi; Börülcenin kg fiyatı 5 TL ile 10 TL arasında,domatesin kg fiyatı 2,5 TL ile 3 TL arasında, fasülyenin kg fiyatı 4 TL, salatalığın kg fiyatı 2,5 TL, şeftalinin kg fiyatı 2 TL, kayısının kg fiyatı 4 TL, eriğin kg fiyatı 4 TL, elmanın kg fiyatı 4 TL, armutun kg fiyatı 4 TL, üzümün kg fiyatı 4 TL, muzun kg fiyatı 6 TL.

Sebze ve meyvelerin yanı sıra Köy Pazarı’nda zeytinyağı,yoğurt,çökelek,salça,zeytinyağı sabunu,yuvarlama vb. gibi ürünlerde alıcıyla buluştu. Fiyatları ise şu şekilde; 2,5 LT zeytinyağı 15 TL, yoğurdun kg fiyatı 6 TL, kesme yoğurdun kg fiyatı 10 TL, salçanın kg fiyatı 20 TL, zeytinyağı sabununun bir kalıbı 15 TL ve yuvarlamanın kg fiyatı ise 30 TL.

 

KÖYLÜ PAZARI KALDIRILIYORMU ?

Eskiden Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Köylü Pazarı şuan Efeler Belediyesi sorumluluğu dahilinde.

Köy Pazarı pazar esnaflarından Yıldız Kortbuğa, 10 yıldır pazarcı olduğunu ve aynı zamanda 4 çocuk okuttuğunu söyledi.Pazarın kapatılacağı söylentilerini duyduğunda yıkıldığını söyleyen Kortbuğa,“Böyle bir şeyin gerçekleşmesi bizi çok üzer ve zor duruma düşeriz.Köy Pazarı’mız kaldırılmasın.” Diyerek tepki gösterdi..Kortbuğa aynı zamanda pazarda sadece köy mahsüllerinin satılmadığını bazen halden, bazen mandıradan alınan ürünlerin burada köy mahsülü adı altında satıldığını iddia ederek, “Önce soğuk sonra yağmur verimi azalttı. Üstüne bir de halden mal alıp burada köy mahsülü adı altında satış yapan pazarcı esnafı sebebiyle, kendi mahsülünü üreten biz köylüler zor durumda kaldık”diye konuştu.

 

ESNAF DÜKKANLARININ ÖNÜNÜN KAPANMASINDAN DERTLİ

Kapatılma söylentileri, pazarın kurulduğu yağcılar içi sokağı esnaflarından bazılarının,pazarcılarındükkânların önünü işgal ettikleri ve sokağı pis bıraktıklarıgerekçesiyle,tezgâhlarının kaldırtmasıyla gündeme geldi.

Daha önce Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe verdiklerini ancak Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt alamadıklarını söyleyen yağcılar içi esnafları, pazar Efeler Belediyesi’ne geçince tekrar dilekçe verdiklerini ve işyerlerinin önünü kapatan pazarcı esnafının tezgâhlarını kaldırttıklarını ifade ettiler. Efeler Belediyesi’ne dilekçe verdiğini bildiren Yağcılar içi esnaflarından Sabri Karadeli, ‘’Mağazamın giriş bölümündeki alanı kullanabilmek için işgaliye ödüyordum zaten. 3 hafta önce Efeler Belediyesi’ne başvurdum ve onaylandı. Zabıta dükkânın önünde olan pazarcı esnafına haber yolladı ve diğer hafta buradatezgâh açmadılar.Bir başka mağaza da bugün dilekçesini verdi. Yavaş yavaş buradaki pazar kalkacak’’ diye konuştu.

 

BAZI ÜRÜNLER KÖYLÜNÜN DEĞİL

Yağcılar içi esnaflardan Karadeli ise, bazı köylü pazarı esnaflarının aslında Köylü Pazarı esnafı olmadıklarını, ürünlerini halden ve mandıradan temin ettiklerini iddia etti.

Yağcılar içi esnaflarından Gökhan Battal da,dükkânlarının önündeki pazarcılara alıştıklarını ve şikayetçi olmadıklarını söyledi. Battal, ‘’Salı günleri satış yapmak,dükkânın önünde ki ürünleri göstermek zorlaşıyor.Ancak biz yıllardır birbirimize çok alıştık.Pazarcılarla bir sorunumuz yok.Sadece Aydın’da iki pazar alanının neden kullanılmadığınımerak ediyoruz. Olası bir hastalıkta pazar kurulan sokağa ambulans giremeyecek olması bence büyük bir sorun. 2017 yılında hala sokak arası pazarı var. Yoğurt,süt gibi sıcaktan bozulabilecek ürünlerin satışlarının hala nasıl bu koşullar altında yapıldığını anlamak mümkün değil’’diyerek pazarcılarla değil, pazarla ilgili sorunlarını dile getirdi.

 

İKİ BAYRAM ARASI SATIŞLAR DURGUN

Aydın’da her hafta kurulan salı pazarı esnaflarından İbrahim Atabey, “20 metrelik olan tezgâhımda 30 bin TL’lik mal var. Öğlen saatine kadar sadece 300 TL satış yapabildik.Bu durum bir buçuk aydır bu şekilde” dedi. Ayrıca 17 yıllık pazar esnafı olduğunu söyleyen İbrahim Atabey, iki bayram arası, özelikle temmuz ve ağustos aylarında her zaman satışların önceki aylara göre yarıya düşmesini yadırgamadığını söyledi.

Salı pazarının giyimtezgâhlarında da durum farklı değil. Pazar esnafları, vatandaşların Kurban Bayramı için kurban alabilme telaşına düştüklerini ve giyim ihtiyacının vatandaşın gündeminde olmadığını dile getirdiler.


Gazete Flaş
Bu haber 266 defa okundu.