YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüAtilla Dağıstanlı

GÖZLER YALAN SÖYLEMEZ !

Kim demiş ”gözler yalan söylemez” diye, bal gibi de söyler..

Bakışları anlamlandıran “DÜŞÜNCEDEKİ NİYET”tir.

Niyetin amacı beden dili olarak dışa vurur…

Bir dilenci; boynunu bükmüş, kamburunu çıkarmış, avuç açmış, sesi ağlamaklı,gözler nemli, bakışlar hüzünlü…NİYETİ KENDİNİ ACINDIRMAK…

Bir aktör, kralı oynayacak, bakışları kararlı  ”EĞER KRAL OLSAYDIM”NİYETİYLE başlıyor.

Bir çocuk,

Bir kadın,

Yaşlı bir erkek, bir kadın

Bu örnekler çoğaltılabilir.

Bu  gibi durumlarda duygusal olmak, karşı tarafın ekmeğine yağ sürer…

******

Düşüncenin içindeki NİYETİN amacı için kullanılan bakışların gerçek anlamını öğrenmek biraz merak ve eğitime dayalı öğrenmeye bağlı.

Görsel insanlar bir şeyleri anımsamak istediklerinde gözleri kendiliğinden sol yukarıya doğru kayar, bir şeyler tasarlamak istediklerinde ise  sağ yukarıya kayar. Gösterilen ilgiye göre gözlerine hareketi süreci etkiler.

Eğer görsel iseniz, size “önceki gün neredeydiniz ?” diye sorduklarında nerede olduğunuzu anımsamak için düşünmeye başladığınızda gözleriniz kendiliğinden sol yukarınıza doğru kayar. ”Hafta sonu nereye gitmeyi ya da ne yapmayı düşünüyorsunuz ? diye sorduklarında bu kez gözleriniz sağ yukarınıza doğru hareket eder.

İşitsel insanlar da ise, hatırlama yönü sol kulağa, tasarlama yönü de sağ kulağa doğrudur. yani işitsel birisine “geçen yaz nerede tatil yaptınız ?” diye sorduğunuzda, o, tatil yaptığı yeri anımsamak için düşündüğünde gözleri sol kulağına doğru kayar. Ya da “bu yaz nerede tatil yapmayı düşünüyorsunuz ?” gibi bir soru sorarsanız, o, nerede tatil yapacağını düşüncelerinde tasarlarken gözleri sağ kulağına doğru kayar.

 Dokunsal (kinestetik) insanlar, bir şey düşündüklerinde, anımsamak, tasarlamak  istediklerinde gözleri sağ aşağıya doğru yönlenir. Bu konumda gördüğümüz insanlara genelde, ”ne düşünüyorsun öyle, Karadeniz de gemilerin mi battı ?” gibi soru yöneltiriz. Aslında bu durumda gördüğümüz insanları hiç rahatsız etmememiz gerekir; çünkü o anda birkaç duygu içinde olabilirler, müdahalemiz onları olumsuz etkileyebilir.

Bazen gözlerimiz kendiliğinden sol aşağımıza doğru yönlenir ve bir süre öyle kalır. Bu genelde kendimizle herhangi bir konuda  içsel konuşma yapmamızdan kaynaklanır. Örneğin:”bu sorunu çözmek için dün gidip konuşsaydım iyi olurdu” ya da “keşke önceki gün niyetimi açsaydım en azından onun ne düşündüğünü öğrenmiş olurdum.” gibi.

Sizlerle paylaştığım bu bilgiler 1970 yıllarda başlayan ve günümüze kadar gelişerek gelen insan davranışlarının binlerce insan üzerinde denendikten sonra varılan sonuçların ön bilgileridir.

NLP”nin  (NÖRO-LİNGUSTİK-PROGRAMLAMA) temel taşlarından olan “TEMSİL SİSTEMLERİ” bölümüdür.

Bu bölümle ilgili alınan eğitici bilgilerin tam olması durumunda günlük yaşantımızda uygulamamız bizi önyargılı olmaktan uzak tutacaktır. Böylece duygusal kararlar yerine geçerli nedenleri olan bilinçli kararlar almamızı sağlayacaktır.

Ağzımızdan çıkan her sözcük düşünce dünyamızdaki haritamıza ait niyetlerimizin işaretleridir. Sözcükleri,beden diliyle birlikte yorumlama becerisi kazandığımızda farklı bir yaşama başlamışı oluruz. Buda bizi daha bilinçli, önyargılardan kısmen de olsa arınmış bir insan yapar. Yeterki NİYETİMİZ BİLİNÇLENMEK OLSUN…

HAFTAYA  NLP İLETİŞİM  MODELİ  NEDİR ?

21.08.2015
Bu yazı 989 defa okundu.

Diğer Yazıları