YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüAtilla Dağıstanlı

KİŞİSEL GELİŞİM 1

Gazete Flaş”da  bugün başladığımız ve her Cuma günü yayınlanacak olan bu yazı dizisinin Gazete Flaş” ı okuyan ve okutturan herkes için yararlı olacağına ve büyük ilgi göreceğine inanıyorum.

 

Aydın”da  ilk kez uygulandığını düşündüğüm   KİŞİSEL GELİŞİM” le ilgili eğitici ve öğretici bu yazı dizisinden  gerçek anlamda yararlanabilmeniz ve yaşamınıza istediğiniz  gibi yön verebilmeniz için, aksatmadan  okumanız, testleri ve uygulamalı  seminerleri  izlemeniz yerinde olacaktır; çünkü bu yazı dizisi efsane olmuş  bir roman  kahramanının bölümlere ayrılmış  yaşam öyküsünü değil, yaşamını bundan sonra kendi istediği gibi yeni  baştan düzenleme becerisi kazanmak  isteyen; ama bunu nasıl yapacağını bilmeyen insanlar  için hazırlanmıştır.

                                                                                            xxx

“KENDİNİ TANIYOR, DÜŞMANINI DA TANIYORSAN YAPACAĞIN SAVAŞLARIN SONUCUNU ÖNCEDEN TAHMİN EDEBİLİRSİN. KENDİNİ TANIYOR, DÜŞMANINI TANIMIYORSAN YAPACAĞIN SAVAŞLARDA ALACAĞIN EN İYİ SONUÇ YENİLMEMEKTİR.”

Günümüzden 2500 yıl önce yaşamış olan askeri strateji  uzmanı Çinli Komutan Sun Tzu’nun bu  ünlü sözü her ne kadar askeri alanda geçerli olsa da toplumsal yaşamda da geçerlidir; çünkü günümüzde bireysel ilişkiler önyargılı düşüncelerle sürdürüldüğü için herkes bir başkasının  yargıcı olabiliyor. Bunun nedeni de önce kendimizi tanımadığımızdır. Ve ne yazık ki bunun altında da bilinçsizliğimiz yatar.

 

Nedir kendimizi tanımak ? Bu soruyu  Ben kimim ? diye kendi kendimize sorduğumuzda biran için boşlukta olduğumuz duygusuna kapılırız. Şimdi sorun kendinize BEN KİMİM ?  ve bekleyin, boşluğu hissedin, şimdiye dek böyle bir soruya muhatap olmamış beyniniz biraz araştırsın, o araştırdıkça zihninizdeki boşluk giderek genişleyecektir.

Yanıtını  bulmakta zorlanırsanız kendinizi suçlamayın; çünkü İmparator, BUDA’YA  “SEN KİMSİN ?” diye sormuş.Buda yanıtlamış: ”Bir bilsem..”

 

Oysa yaşadığımız ortamda birisi bize kim olduğumuzu sorduğunda yanıtımız hazırdır. Adımız, soyadımız, işimiz, ailemiz,

hatta  varsa sülalemizde ünlü birisi onu bile sayarız; ama söylediklerimiz bizim gerçek kimliğimiz değildir.

Kendimizi tanımadığımızı kabul ettiğimizde, başkasını tanıdığımızı  nasıl söyleyebiliriz. Söyleyeceğimiz her söz o insan için kendi egomuzun ürettiği önyargılardır. Düşünün neden özür dileriz ? ya da birisi bizi  niye uyarır. ”Git özür dile,gönlünü al” diye. Egomuzun önyargısıyla  kırdığımız insanı, özümüzün sevgi kaynaklı geribildirimiyle özür dileyerek kazanmaya  çalışırız.Niye ?

 

Demiştim ya  iki sözcükten oluşan Kişisel  Gelişim tümcesini incelemeye başladığınızda kendimizi okyanusta yüzüyor gibi hissederiz.

 

2000 li yılların başında çok sıkıntılı günler yaşadım. Aydın’da kalmamın beni daha çok yıpratacağını  düşünerek soluğu İstanbul’da aldım; çünkü küçük yerlerde insanlar genelde kendi gözlerindeki çöpü görmek istemezler ve  dedikodu üreterek ilahlarına adadıkları kurbanı seçerler, beni seçtiler; ama kurban etmeyi başaramadılar; çünkü ben yenildiğimi kabul etmiştim; ama pes etmemiştim. Evet bir çukura düşmüştüm, birileri bana çıkmam için ip atmıştı; ancak ben hoplamama, zıplamama karşın ipi tutamamıştım, birde ya ipin öteki  ucu sağlam bir yere bağlı değilse yine çukara düşebilirim inancı  vardı. Düşündüm, karar verdim: Beni bu çukura düşüren beynimle bu çukurdan çıkmam olası değil. Ne yapmam gerekir ? Beynimi değiştiremeyeceğime göre geliştirebilirim dedim.

Ve öyle oldu..

 

Daha önceleri İstanbul’da gazetecilik yaptığım için çevrem genişti. Aydın’dan ayrılarak içinde bulunduğum kısır döngüden  kurtulduğum içinde  daha sağlıklı düşünebiliyordum. İşte o sıralarda tam olarak ne yapabileceğimi düşünürken NLP ile tanıştım.Ve benim yaşamımın  miladı oldu.

 

Siz bir şeyi yapmaya karar verirseniz, yapabilmeniz için gerekli olan ne varsa sizin için somutlaşır. Yani niyet  ve kararlılık öne çıkar.. siz bilinçli olarak hedefinize odaklandığınızda geleceğinizi yaratmaya başlarsınız; çünkü Albert Einstein’in dediği gibi “gelecek şimdiki zamanda yaratılır.” Hedefinize ulaşmak istiyorsanız, tohumlarını şimdi ekmeniz gerekir.

 

 

 

Yaşamımla ilgili olarak daha birçok anımı sizlerle paylaşacağım. Ben yaşamımda birçok olumsuzluğu olumluya çevirdim, nasıl çevirdiğimi  çok iyi biliyorum ben yaptığıma göre siz de yapabilirsiniz, yeter ki isteyin.

 

Sizin için hazırladığım testlere yanıt verirken şuna dikkat etmelisiniz. Birinci bölümde  her sorunun iki yanıtı var. Belki siz ikisini de işaretlemek isteyecek olabilirsiniz; ama bu yanıtlardan size en yakın olanı bulmak için düşünün. Bir de başkalarının yardımını almadan yapın; çünkü sizin için yanıltıcı olabilir. İkinci bölümde ki soruların da üç şıkkı var, dikkatlice okuyun ve birisini işaretleyin.

Bu testi yapmanız kendinizi tanımanız için kendi evreninize yapacağınız yolculuğun ilk adımı olacaktır.

Değerlendirmeleri yaptığımızda kendinizi daha iyi tanımaya başlayacaksınız. Bu duygu özgüveninizi artıracak ve bir zamanlar benim yaptığım gibi siz de okyanusun derinliklerine doğru kulaç atacaksınız…

 

Ve bu kulaçlar sizi bir yol ayrımına getirebilir. Kurbanı oynamayı mı seçmeliyim, yoksa kendi kaderimi  kendim yazmayı mı ?

 Daha o yol ayrımına gelmemize  oldukça uzun zaman var, önce bilinç düzeyimizi  ve kapasitemizi  güçlendirmeliyiz.

Düşüncelerinizi, sorularınızı, merak ettiklerinizi elektronik posta adresimden bana gönderebilirsiniz. Adınızı, telefon numaranızı ve nerede yaşadığınızı da yazarsanız memnun olurum.

 

Şuna inanmanızı öneririm:    HERŞEY SEN DE BAŞLAR..

 

Sevgiyle  kalın…

 

08.05.2015
Bu yazı 1237 defa okundu.

Diğer Yazıları