YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüAtilla Dağıstanlı

NASIL KAZANDIĞINI ANLAMAK İSTİYORSAN ÇERÇİOĞLU’NU İZLE

Bazı insanları “buzdolabı”na benzetiriz, bazıları içinde “çok sıcakkanlı”deriz neden ? Bize bu tanımları yaptırtan nedir ?

“Buzdolabı”na benzettiğimiz insanlar genelde başkalarıyla iletişim kurarken kendi düşünce kalıpları içinde hareket ederler, bu davranışları bize beklentilerimizi tatmin etmediği için itici gelir ve hemen etiketi yapıştırırız. ”12 AYAK BUZDOLABI NE OLACAK “

“Sıcakkanlı”dediğimiz insanlar, beden temasından hoşlanırlar, sanki kırk yıllık arkadaşmışız gibi hemencecik senli, benli oluveririz.

 

Toplumumuzda insanların neredeyse % 80’İ ne yakın bir bölümü GÖRSEL, bir bölümü İŞİTSEL, bir bölümüde DOKUNSALDIR. Bu saydığım üç temsil sistem her insanda vardır; ancak herkes aynı değildir.

Kimi insan GÖRSEL-DOKUNSAL-İŞİTSEL’dir. Ya da GÖRSEL-İŞİTSEL-DOKUNSAL’dır. Kimileri de İŞİTSEL-GÖRSEL-DOKUNSAL, ya da İŞİTSEL-DOKUNSAL-GÖRSEL’dir. Bazıları da  DOKUNSAL-İŞİTSEL-GÖRSEL,  ya da DOKUNSAL-GÖRSEL-İŞİTSEL’dir.

***

2009 yılından beri Aydın’ın SİYASİ BÜYÜK RESMİ’ni gözlemliyorum. seçimler, seçimler, seçimler.. aday adayları, adaylar herkes kendi çalıyor kendi oynuyor, hani şu ezberlediğimiz babadan kalma, köhnemiş, çağ dışı kalmış yöntemlerle bir mucize yaratılmaya çalışılıyor; ama sonu hep hüsran.. Niye; çünkü oyun kuralına göre oynanmıyor.. Daha doğrusu oyunu da bilmiyorlar kurallarını da.. Ve ne yazık ki kendilerinin bile farkında değiller.. Seçim öncesi bir kere bile konuşmadığı esnafa seçim arefesinde otobüsten boynunu uzatıp “HAYIRLI İŞLER ESNAF KARDEŞİM” diyince oy alacağını sanıyor, halbuki o seslendiği esnaf kardeşi arkasından bağırıyor, ”bana hayırlı işler dedin diye sana oy vereceğimi mi sanıyorsun ?” bunu duymuyor.

İnsanlarla uyumlu iletişim kurmak, açmak  istediğiniz kapının anahtarını bulmaktan geçer. Eğer o anahtarı bulamazsanız, o kapıyı hiçbir zaman açamazsınız. Hele siyasetçiyseniz bilin ki artık maymuncukla kilit açma yöntemleri siyaset tarihinin çöplüğündeki yerini aldı.

***

2011 seçimlerinde 3 milletvekili çıkaran CHP, 2015 yılında 4 milletvekili çıkardı, aslında bu 5 olabilirdi.

CHP”nin bu başarısında en büyük pay Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na aittir.

Niye mi?

2009 yılından beri Aydın’ın SİYASİ BÜYÜK RESMİ’ni gözlemlediğimi söylemiştim.

Özlem Çerçioğlu, benim saptamalarıma göre GÖRSEL-DOKUNSAL-İŞİTSEL temsil sistemlerini iyi kullanıyor.

Politikaya atıldığı gün yaşamın kendisine hediye ettiği bu yeteneklerini içinden geldiği gibi kullandığı için giderek artan bir yükselişe geçti, belki bilinçli olarak farkında değildi; ama uyguladıkça faydasını gördü ve bu şekilde bilinç düzeyini arttırmaya başladı.

 

Özlem Çerçioğlu deneyimlerini içsel süzgeçlerden geçirip, başkalarıyla uyumlu iletişim kurmaya yönelik becerilerini bir önceki deneyimleriyle kıyaslayarak geliştirebiliyor. Ne demek istediğimi daha iyi anlamak istiyorsanız Özlem Çerçioğlu’nun beden dilini nasıl iyi kullandığını görmek için onu bilinçli olarak izlemelisiniz.

Ben iddia ediyorum eğer bu geçirdiğimiz seçimler 6 ya da 8 ay sonra yapılsaydı CHP Aydın’da 5 milletvekili çıkarırdı ve bu mucize olmazdı; çünkü insanlarla bire bir iletişimde en iyi şekilde uyumlu iletişim kuran bir BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ var.

***

Asık suratlı olmanın CİDDİ OLMAK anlamında algılandığı ülkemizde ve Aydınımızda Çerçioğlu, herkese, dokunarak (SENİ HİSSEDİYORUM) diyor, hal hatır sorarak , nasılsın, iyi misin ? diyerek o kişinin yüreğine kulağından giriyor, gözlerinin içine bakarak “BEN SENİ GÖRÜYORUM, ÖNEMSİYORUM.” diyor.

SİZ TAŞ DUVAR MISINIZ Kİ ETKİLENMEYESİNİZ..

Çok kısa bir süre sonra CHP Aydın’da 7 milletvekili çıkarırsa bu mucize olmaz, bu Özlem Çerçioğlu’nun 2009 yılında çizdiği hedefinin bilinçli tezahürü olur.. Albert Einstein’in dediği gibi: GELECEK ŞİMDİKİ ZAMANDA YARATILIR.

Aydın, giderek CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN KALESİ  olma yolunda, Muhterem Ağababaoğlu’ndan 33 yıl sonra yeniden belediye başkanlığını kazanan ve bunu bir bayrak yarışı gibi sürdüren Özlem Çerçioğlu’nun parti farkı gözetmeksizin görevini sürdürmesi elbetteki CHP’nin lehine olacaktır; ancak CHP Efeler ilçesi ile CHP İl örgütlerinin hedef bazında akort edilmeleri ülke genelinde örnek olacaktır.

 

PABLO PİCASSO’NUN DEDİĞİ GİBİ: YARATMAK ESKİYİ YOK ETMEK DEMEKTİR.

 

Çerçioğlu ve hayranı kollarını nasıl uzatmışlar..

Kadının sarılışına iyi bakın..

Çerçioğlu’nun adamın bileğini nasıl kavradığına dikkat ediniz..

29.06.2015
Bu yazı 959 defa okundu.

Diğer Yazıları