YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüAtilla Dağıstanlı

SEÇİMLERİMİZ VE BİLİNÇLİ MEYDAN OKUMAK

Tüm enstrümanları akord edilmiş bir orkestranın çaldığı her müzik  keyfle dinlenir ve insana huzur verir.

Yaşamımızı bir orkestra gibi düşünürsek; orkestra şefi olarak, zihinsel enstrümanlarımızı bilinçli olarak akord etmemiz ve bilinçli farkındalık içinde izlememiz gerekir; çünkü tek; ama iki işlevli  çalışan bir zihnimiz vardır: Bilinç ve Bilinçdışı.

Bilinç, bilinçdışının kapısında adeta nöbet tutar;çünkü bilinçten bilinç dışına girebilecek her şey er ya da geç gerçekleşir. Ağzımızdan  çıkan her sözcük, düşüncelerimize ait ipuçlarıdır.

Deneyimlerimizin sonuçlarına göre oluşan inançlarımız bilincimizden bilinç dışımıza girerek, yaşamımızı yönetip, yönlendirebileceğimiz niyet tohumlarına dönüşür.

Bu niyet tohumları başarı odaklıysa giriştiğimiz her işte başarılı olmamız için gerekli olan bilgi ve olanaklar zihnimizde fikirler olarak belirirler. Başarısızlık odaklıysa, kısır bir döngü içinde döner dururuz, kararsız kalarak eylemden uzaklaşırız. Bizi bu duruma düşüren zihin yapımızla sorunumuza çözüm bulamayacağımız için giderek şanssız, kısmetsiz olduğumuza inanarak yaratılışın bize adil davranmadığını belirterek kendimizi savunmaya başlarız, bu durumda KURBANI OYNAMAKTIR.

Yaşamımızda bilinçli seçimler  yapabilmemiz için çocukluğumuzdan başlayarak, önce ailemizin, çevremizin, öğretmenlerimizin, arkadaşlarımızın kendi yaşamlarındaki deneyimlerinden bizimle paylaştıkları inanç ve düşüncelerinin bilinç dışımızda oluşturduğu kalıpların farkında olmamız ve onları temizlememiz gerekir. Diyelim ki nehri kenarında ve çok üretken olan oldukça büyük bir tarlamız var; ancak bu tarlamız yaban otları, çakıl taşları ve büyük kayalarla dolu. Tarla komşumuzun aldığı ürün gibi ürün almak istiyorsak, önce tarlamızı ekilebilir duruma getirmemiz gerekir. Bunun için de önce büyük, iri kayaları, sonra çakıl taşlarını daha sonra da yaban otlarını ayıklayıp, tarlamızın toprağını alt-üst ederek ekilebilir duruma getirmeliyiz. Bu temizliği yapabilmek için de kendimizi tanımamız gerekiyor.

Kendimizi tanımayı öğrendiğimizde, zihnimizi programlamayı da öğrenmiş oluruz. Bu bize yaşamımızda sınırsız olanakların var olduğunu ve istersek yenilerini de yaratabileceğimizi

muştular.

Yaşam sadece, makam, mevki ve çok para sahibi olmak demek değildir.

Zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olmak günümüzde, tüketim ekonomisinin insan yaşamı pahasına pompaladığı sağlıksız yaşam ortamlarına ve gıda maddelerine karşın giderek daha da önem kazanmaktadır; çünkü öldükten sonra nasıl olsa kalan serveti paylaşacak birileri olacaktır.

Bilincimizi geliştirerek, bilinçdışımızı programlamasını öğrenmek yaşama bilinçli farkındalık içinde tutunmamızı, sağlayacağından kendi zihinsel gücümüzü kullanarak kendimize yeni yeni yol haritaları yapabilir, çeşitli nedenler yüzünden karşımıza çıkabilecek sorunları çözebilecek  fikirler üretebiliriz. Kimi sorunlar derin ve ağır olabilir, hatta bir kaçı birden üstümüze gelebilir, onların varlığına odaklanmak yerine “BU SORUNU NASIL ÇÖZEBİLİRİM ?” sorusunu kendimize  sorarak çözüme odaklanmamız gerekir.

Yaşadığımız sorunları, olumsuzlukları, başarısızlıkları tam tersine çevirmek istediğimizde bir MEYDAN OKUMA uğraşına girmiş oluruz; ancak bu MEYDAN OKUMA eylemi duygusal bir altyapıdan geliyorsa, birinci dalgada olmasa bile, ikinci, üçüncü, hatta dördünce  dalgada alacağımız bir darbeyle dibe batabiliriz. (dibe vurduktan sonra da çıkılabilinir, onun formülü ayrı).

Bilinçli MEYDAN OKUMA’da başarıya ulaşabilmek için verilen uğraşıda karşılaşılabilecek her türlü dalgaya karşı ne yapılacağı, ne yapılması gerektiği ve enerjinin nasıl kullanılacağı bilinçli farkındalık içinde hazırdır.

Yaşamımıza katmak istediğimiz yenilikleri, seçerken de bilinçli olmamız, yaratılışımızla birlikte sahip olduğumuz gücümüzün ve yeteneklerimizin gelişmesinde çok etkili olacaktır.

BUNUN ÖTEKİ ADI İNSANIN KENDİNİ KEŞFETMESİ..

Bilinçli farkındalık içinde sağlıklı günler diliyorum…

31.07.2015
Bu yazı 944 defa okundu.

Diğer Yazıları