YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüHalil Kanargı

KAFKASLAR'DAKİ JEOPOLİTİK SATRANÇ -2-

-Dünden devam-

Çakan iki kıvılcım, gündemdeki bu küçük savaşın habercisiydi. Şubatta, Kosova fiili özerkliğini, hukuki bağımsızlığa dönüştürdü.

 

 

Bunu Birleşik Devletler ve birçok Avrupalı ülke destekledi ve tanıdı. Rusya bu hareketin mantığının eski Sovyet Cumhuriyetleri’nin ayrılması yönünde de eşit olarak uygulanabileceği konusunda o vakit uyarmıştı. Rusya ilk kez Gürcistan’da, aniden, tam da Kosova’ya cevap olarak, Güney Osetya’nın hukuki bağımsızlığını tanıma kararı aldı.

Bu sene Nisan’daki NATO toplantısında Birleşik Devletler, Gürcistan ve Ukrayna’nın “Üyelik Hareket Planı”na kabul edilmesi için bir taslak sundu. Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık bu harekete, Rusya’yı kışkırtacağını ileri sürerek karşı çıkmışlardı.

Gürcistan’ın neo-liberal ve oldukça Amerikan yanlısı başkanı Mihail Saakaşvili artık çaresizdi. Güney Osetya’da (ve Abhazya’da) Gürcistan’da sonsuza dek kaybettiği otoritesini yeniden iddia etti. Güney Osetya’ya saldırmak için Rusya’nın bir dikkatsizlik anını seçti (Putin Olimpiyatlar’daydı, Medvedev ise tatildeydi). Şüphesiz, zayıf Güney Osetya ordusu tamamen çöktü. Saakaşvili böylece Birleşik Devletler’i (ve aslında Almanya ve Fransa’yı da) zorlayacağını umdu.

Bunun yerine, Rusya’nın Gürcistan’ın küçük ordusunu alt eden ani askeri karşılığı ile karşılaştı. George W. Bush’tan alabildiği ise yalnızca bir retorikti. Tüm bunlardan sonra Bush ne yapabilirdi ki? Birleşik Devletler süper güç değildi. Silahlı kuvvetleri Ortadoğu’da kaybetmekte oldukları savaşa bağlı durumdaydı. Her şeyden önemlisi, Birleşik Devletler’in Rusya’ya, Rusya’nın kendisine olduğundan daha çok ihtiyacı vardı. Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Financial Times gazetesindeki op-ed* yazısında Rusya’nın “Ortadoğu’da, İran’da ve Kuzey Kore’de Batı ile ortak olduğunu” üstüne basarak belirtti.

Batı Avrupa’ya gelince, Rusya gaz arzını tümüyle kontrol etmektedir. Gürcistan ve Rusya arasındaki ateşkes müzakerelerini gerçekleştirenin Condoleezza Rice değil, Sarkozy olması tesadüf değildir. Ateşkes, Gürcistan’ın iki asli tavizini içeriyordu. Gürcistan, Güney Osetya’da daha fazla kuvvet kullanmamayı taahhüt ediyordu ve anlaşma Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne hiçbir atıfta bulunmuyordu.

Böylelikle Rusya bundan eskisinden de güçlü çıktı. Saakaşvili elindeki her şeyi riske ederek sonunda jeopolitik anlamda iflas etti. İronik bir dipnot düşmek gerekirse, Irak’taki koalisyonda ABD’nin son müttefiklerinden Gürcistan, Irak’taki 2000 askerini de geri çekti. Bu askerler Şii bölgelerinde kilit rol oynuyordu ve şimdi yerlerini, diğer bölgelerden de çekilmeleri beklenen ABD askerlerine bıraktılar.

Jeopolitik satranç oynuyorsanız, en iyisi kuralları bilmektir. Yoksa mat edileceğiniz kesindir.

Kaynak: [binghamton.edu adresindeki İngilizce orijinalinden Açalya Temel tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]

H:K: Çok doğru bir söz. Satranç oynuyorsanız, en iyisi kuralları bilmektir. Yoksa mat edileceğiniz kesindir.

Dünya da söz sahibi ülke olmanın yolu Savaşın türlerinden olan SOĞUK SAVAŞ ın yani silahsız savaşın kurallarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Hükümetlerin en önemli görevlerinden birisi budur. Jeopolitik oyunları iyi bilmek ve uygulamak. Bir ülkenin dış politikası o ülkenin silahlı kuvvetlerinin gücüyle güç kazanır. Bu güce güç katmakta DIŞ İŞLERİ BAKANI VE BÜROKRATLARININ JEOPOLİTİK KURALARI DEĞİŞEN OLAYLARA GÖRE UYGULAMA KABİLİYETİNE bağlıdır.

Saygılarımla. HALİL KANARGI

15.05.2009
Bu yazı 1113 defa okundu.

Diğer Yazıları