YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Mezkit

Kundurama altın doldu!

   Rumeli’nde, Dalmaçya’da Ermeni bir beyin yanında yamaklık eden 10-12yaşlarında Joseph Maskoviç isminde bir çocuk, zemherinin en fırtınalı günlerinde, buzlar üzerinde yalın ayak, düşe kalka eve su taşımakta iken  komşularından  fakir ve dul bir kadıncağız bu hale üzülüp kocasından yadigâr bir çift partal kundurayı çocuğun ayaklarına giydirmişti.

   Aradan uzun yıllar geçti.

   Bu arada Osmanlılar o yerleri fethetmişti; kadın da İslamiyet’te hidayet bulmuştu.

   Günlerden bir gün , iyiden iyiye yaşlanmış olan kadıncağızın kapısı çalınıp önüne bir torba bırakıldı. Torbayı açan  ihtiyar eller, vaktiyle kocasının  olan o bir çift partal kunduraya dokununca birdenbire takattan kesildi, kıpırdamaz  oldu. Kadıncık, neden sonra baktı ki ayakkabıların her ikisinin de içi altın dolu.Yoksul , hasırının üzerine dökülen altınları toplayayım derken keskin gözleri küçük kağıt parçasına ilişti.Bir çeyrek kadar sonra kasaba imamının önünde tek bir cümlelik pusulayı okutuyordu:

 

   -Anacığım!Buzdan donmuş çıplak ayaklarına bu kunduraları giydirdiğin çocuk, sana borcunu ödemeye çalışıyor…

   Bu yazının, koca Osmanlı  devletinin kaptan-ı deryası Hanya Fatihi Silahtar Yusuf Paşa’nın divitinden döküldüğünü o gün hiç kimsecikler anlayamayacaktı. Ta ki Osmanlı arşivlerinden söz konusu altınların muhasebesini tutan belge ortaya çıkasıya kadar.

   (İskender Pala, Tavan Arası, Kapı yayınalrı)

           OSMANLI ARMASI

   Merhum Necip Fazıl Kısakürek’in 1954’lü yıllarda çıkardığı Büyük Doğu mecmuasının kapağında, Osmanlı arması resmini yayınlayınca, “Padişahçılık propagandası yapmak” gibi bir  gerekçe  ile derginin o sayısı toplatılır ve kendisi de suçlanarak mahkemeye sevkedilir. Necip Fazıl, mahkemede kendisini suçlayan savcıya gayet ibretli bir şekilde: “İçinde adalet işlerine bakılan  bu binanın tepesinde aynı Osmanlı arması var. Siz de mi padişahçılık  propagandası yapıyorsunuz” der.

 

23.07.2015
Bu yazı 973 defa okundu.

Diğer Yazıları