YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Mezkit

Murad Hüdâvendigâr’ın şehadetinin yıldönümü vesilesiyle...(2)

                          MURAD HÜDAVENDÎGAR'IN DUASI

Sultan-ı Muazzam Murad Han, 8 Agustosl389'da Berat gecesinin gününde Kosova sahrasında düş­manla karşılaştıgında, askerleri yorgun oldugundan o gün istirahat emri vermişti. Fakat o sakin yaz gü­nünde akşam olup karanlık basınca, öyle bir fırtına çıktı ki, ortalık toz-duman içinde kaldı. Kimse kim­seyi seçemez oldu. Hava böyle giderse sayıca üstün olan kafirin işine gelecekti. Bu durumda dua etmek­ten başka çare yoktu.

38 Sultan Birinci Murad Han'ın vakfîyesi, Ün. ktb., TY. 6225. 30 Memduh Turgut Koyunluoğlu, iznik ve Bursa Tarihi, Bursa 1935, sh.

Sultan Murad Han, bu mübarek Berat gecesinde, abdest alıp hacet namazı kıldı. Sonra ellerini açıp Cenab-ı Hakk'a göz yaşları içinde şöyle yalvardı:

-" ilahî! Mevtayı!.. Bunca kerre hazretin duamı kabul ettin. Beni mahrum etmedin. Ne olur gene du­amı kabul eyle! Bir yağmur verip, bu zulümatı ve gu-barı (tozu) def edip alemi nürani kıl, ta ki kafir leşke-rini rahat görüp, yüz yüze cenk edeyim! Ya ilahî! Mülk ve kul senindir. Sen kime istersen verirsin. Ben dahi bir aciz kulunum. Benim fikrimi ve esrarımı sen bilirsin. Mülk ve mal benim maksadım değildir. Hemen halis ve muhlis senin rızanı isterim.

Ya Rab! Beni bu müslümanlara kurban eyle! Tek bu mü'minleri küffar elinde mağlup edip helak ey­leme! Ya ilahî ! Bunca nüfusun katline beni sebep ey­leme! Bunları mansur ve muzaffer eyle! Bunlar için ben camım kurban ederim. Tek sen kabul eyle! Asakir-i islam için teslim-i rüha razıyım. Tek bu mü-'minler rühuna benim rühumu feda kıl! Evvel beni gazi kıldın, ahir şehadeti nasib kıl! Amin!".

Sultan Murad Han'ın bu duasından sonra çok geçmeden rahmet bulutları peyda oldu. Gelip Kosova sahrası üzerine boşandılar. Rüzgar dindi. Toz sindi. Göğün yüzü açıldı.

Bundan sonra Osmanlı askerinin, Islamı yok et-meye gelmiş haçlıları dağıtmasıyla, Osmanlı kılıcı­nın keskinliğini bir kez daha gören düşman kaçmaya başladı. Bu büyük zafer üzerine Sultan Murad Han, Rabbine şükrederek gaza meydanında dolaşırken sinsi bir saldırı sonunda ağır bir yara aldı. Duasımn

kabul olunduğunu görmenin huzuruyla bir kaç saat sonra şehadet şerbetin! içti .(6)

                   

17.06.2015
Bu yazı 2466 defa okundu.

Diğer Yazıları