YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Mezkit

Üç soruya tek cevap

   Bir grup atesit, Şems-i Tebrizî’nin  huzuruna gelip soru sormak istedi.Şems hazretleri o esnada, elinde bir kerpiç, mescitte talebelerine teyemmümü öğretiyordu.Ateistler, üç soruları olduğunu söylediler. Şems-i Tebrizî hazretleri sormalarını istedi. İçlerinden  biri ilk soruyu sordu:

   -Allah var diyorsunuz, ama gösteremiyorsunuz; gösterin de inanalım!

Şems-i Tebrizî ikinci  sorunun da sorulmasını istedi. Ateist:

  - Hem şeytanın ateşten yaratıldığını , hem de âhirette ateşle  azap edileceğini söylüyorsunuz.Ateş ateşi yakar mı?diye sordu.

  Hazret-i Şems, üçüncü soruyu da sormalarını istedi.Ateist devam etti:

   -İnsanlar ölünce çürüyüp gidiyorlar. Siz  ise âhiret olduğunu, herkesin  orada hakkını alacağını ve cezasını çekeceğini söylüyorsunuz.O halde bırakın, insanlar bu dünyada canları ne istiyorsa yapsınlar.Karışmayın!

   Bunun üzerine Şems-i Tebrizî, elindeki kerpici kaldırdığı gibi ateistin kafasına vurdu.Ateist kızmıştı,bağıra-çağıra kadıya gitti.Şems-i Tebrizî’den davacı oldu.Kadı tarafları huzuruna çağırdı.Ateist,

   -ben soru sordum, o buna karşı kafama kerpiçle vurdu, dedi .Şems-i Tebrizî ise,

    -Ben sadece cevap vermiştim, dedi.Kadı, bunun izahını  istedi. Şems-i Tebrizî hazretleri,

    -Efendim, bu zât soru sordu ama verdiğim cevabı anlamayıp size şikayete geldi. Benden Allah’ı göstermemi istedi.Halbuki ben ondan başındaki ağrıyı  görüp görmeyeceğini soracaktım.

   Tam o esnada ateistin, başının ağrıdığını; ancak gösteremeyeceğini söylemesi üzerine Şems hazretleri, Allah’ın var olduğunu ancak bu âlemde bu gözlerle görülemeyeceğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti.

   -İkinci olarak da, ateşten yaratılan şeytana ateşle nasıl azap edileceğini sordular.Ben de topraktan yaratılan  insana, toprak parçasıyla vurdum.Bu zât topraktan  yaratıldığı halde, toprak başını acıttı.

   Üçüncü sorularında ise, “Bırakın herkesin canı  ne istiyorsa yapsın, karışmayın” dedi. Benim canım da onun başına kerpiçle vurmak istedi. Şimdi niçin hakkını arıyor ki?!

   Ateist, Şems-i Tebrizî’nin bu sözleri üzerine davasından vazgeçti.

 

 

25.07.2015
Bu yazı 1016 defa okundu.

Diğer Yazıları