YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Mezkit

Varlık; yokluktadır

Varlık sebebi olan; yokluk varken, o var olan Yüce Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “(Kıyamet gününde) hesaba çekilmeden ( dünyada) kendi muhasebenizi  yapın,( amelleriniz orada) tartılmadan  önce siz  onları tartın” ve yine başka bir hadisi şeriflerinde Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Akıllı insan nefsini ıslah edip ölümden sonrası için çalışan kimsedir. Ahmak da, nefsine uyup Allahü Teala’ya karşı boş yere ümit bağlayandır.”

   Mevcudiyetin  nazarı itibarı, nefsin yok edilmesine bağlıdır. Fenafillah; kalıcı olanı  geçiciye tercihle mümkündür. Dünyayı gölge gibi takip ederek yokluğun imkansızlığı; önde iken fani olanın seni ta ki,ölmeden evvel ölmenin ta kendisidir.

   Mevlena Celaleddi Rûmî Hazretlerinin buyurduğu gibi:

   Ey insan öl ölmeden önce

   Böylece ölüm geldiğinde acı duymayacaksın

   Öyle bir ölüm ki nura girer gibi

   Girdiğin kabre ölüm yoktur.

   Nura girer gibi bir sonun mevcudiyeti, ancak yoklukla olur. Mahviyetle olur. Dost’a ulaşmanın vasıtalarını hakkıyla yerine getirmekle olur. Şimdiki varlığın gelecekteki yokluğa rabıtası, hakiki sevgiliyi aramaktır. Yine Mevlana Hazretlerinin dediği gibi:

     Ey can, sevgiliyi ara, Ey dost, Dost’u ara,

     Ey nöbetçi, uyanık ol; nöbetçiye uyumak olmaz..

     Her tarafta feryat ve kargaşa, her caddede kandiller ve meş’aleler,

     Velud dünya bu gece için ölümsüz bir dünya doğurur.

    Topraktın ve kalp sahibi oldun, cahildin, hikmet sahibi oldun,

     Seni buraya çeken, Kendi çekişiyle seni Öte’ye çekecek.

  Yokluktan (toprak-cahil) varlığa (kalp-hikmet); tekâmülün, evvelemirde yokluğa tahhammül ile; yokluğu kabulleniş ile; yokluğa adanmış bir ömür ile mevcudiyetin hükmü caridir. Yokoluşa hızla giden bir alemde (dünya) hakiki bir yokluğa vuslatın  Yüce Allah’ın (c.c.) varlığını kabullenişe şahit olmakla  mümkündür. Şahitlik ise kulluğun icaplarını yerine getirmekle; yani “ene”yi yok etmekle olur.

 

04.08.2015
Bu yazı 1195 defa okundu.

Diğer Yazıları