YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Mezkit

Yeni Fikir dergisi 6 yaşında

2009 yılından beri yayın hayatına devam eden hakemli Yeni Fikir dergisi 6 yaşında ve 14. sayıyı da çıkardık çok şükür. Dile kolay.Tam 6 yıl ve 14 sayı. Hakemli bir derginin aralıksız yayın hayatına devam edebilmesi gerçekten fedakarlığın bir neticesidir. Allah’a (cc) hamdolsun, 14.sayımızı da yayınladık. Ciddi bir dergicilikte 14 sayının ne anlama geldiği ehline malumdur. Biz, yola çıkarken büyük düşünüp geleceğe yönelik stratejiler yapmıştık. Bu anlamda yolumuza tavizsiz devam etmenin mutluluğu yaşıyoruz. Bu noktada Yeni Fikir Dergisi’nin mutfağında olanları ayrı ayrı tebrik ediyorum. Neticede bu bir ekip işidir. Onlar olmadan 14 sayı ve 6 yıl da olmazdı.

Ayrıca, bilen bilir…

Akademik ve fikrî bir araştırma dergisini birlikte yürütmenin zorluğu ortadadır. Bu manada,bir taraftan hakemli yazıların sürece bağlı olması ve akademik kurallara uymayan makalelerin reddi, zaman zaman sıkıntılara sebep olmaktadır. Belli bir emekle kaleme alınan makalelerin red edilmesi yazarı açısından zorluklar içermektedir. Ama bu durum, hakemli dergilerin olmazsa olmazlarındandır.

AraştırmaR08;inceleme yazılarında makale sahiplerinin akademik isimlerle yayımlanması talebi,

bizi zorlayan konulardandır. Bu tarz yazılar, hakeme gönderilmeden, yayın kurulunun oybirliği veya oy çokluğu ile kabulünden sonra yayımlanması, akademik sıfatları gereksiz kılmaktadır. Ancak biz, yine de bu vasıfları yayımlamaktayız. Fikrî yazılar ise, güncelliği takip anlamında önemlidir. Bunun için güncel makalelerin yayım tarihi ile irtibatlı olmasına dikkat etmekteyiz. Derginin çıkma aralığında o anki hale uygun düşecek yazıları gazeteci mantığından uzak bir şekilde neşretmekteyiz.

Buradaki amaç, nitelikli düşünceleri fikrî hayata kazandırmaktır. Bizi yönetenlere rehberlik açısından mühim olduğunu düşünmekteyiz. Bu hususla alakalı şunu söyleyebiliriz: Yeni

Türkiye hedeflerinin tartışıldığı bir ortamda Yeni Fikir Dergisi olarak buna katkı sağlamamamız mümkün değildir. Biz de Yeni Türkiye hedefi doğrultusunda Yeni Aydın nerede sorusunu tartışacak bir yayınla katkı sağlamayı planlıyoruz.

Daha nice sayılara diyerek geleceği arşınlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

 

11.08.2015
Bu yazı 939 defa okundu.

Diğer Yazıları