YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

İnsanlığın en muhteşem harikası

Osmanlı ictimaî (sosyal) yapısı üzeriene mütehassıs(uzman) olan Erlanyen Üniversitesi profesörlerinden Hutterroht’a:

“Osmanlı Devleti, geniş toprakalrını ve üzerindeki çeşitli kavimleri, Topkapı Sarayı’ndan mükemmel şekilde idare ediyordu. O saray da batıdaki en mütevazi bir derebeyinin sarayı kadar bile büyük değildi.. Bu nasıl oluyor?” diye sorulduğunda, Profesör Hutterroht’un:

“Sırrını çözebilmiş değilim.16.asırda Filistin’nin sosyal yapısı üzerinde çalışırken öyle kayıtlar gördüm ki, hayretler içinde kaldım. Osmanlı, üç yıl sonra bir köyden geçecek askeri birliğin öğle yemeğinden sonra yiyeceği üzümün nereden geleceğini planlamıştı. Herhalde Osmanlı, devlet olarak insanlığın en muhteşem harikasıdır” demiştir.

Yabancı gözüyle Türk ahlakı

“Kadıköy’den Galata’ya geçecektik. Dört kişi idik. Deniz kaba dalgalı idi.Yaşlı bir sandalcı cesaret etti. Bindik, yola çıktık. Dalgalar kayığımızı adamakıllı sarsmaya başladı. Yanımdaki Rum kadın korktu, bu sırada elindeki börek tepsisi de denize uçtu.

Zorlukla ve sandalcının cesaret ve mahareti ile karaya çıktığımız zaman Rum kadını ile yaşlı Türk sandalcı arasında münakaşa başladı. Merak ettim. Bu can pazarından kurtulmamıza ben şükrederken onlar neyin kavgasını yapıyorlardı? Öğrendim ve şaştım: Türk sandalcı, hem taşıma parası iki akçayı almıyor hem de denize düşen börek tepsisinin parasını ödemek istiyordu. Rum kadın ise “Senin ne kabahatin var? Ben binmemeliydim.” diyordu. Sandalcının ısrarı ile parayı aldı ve gitti.

Hakiki Türk budur.Üzerine aldığı vazifeyi, ölüm bahasına yerine getirmeye, kendisine güvenene zarar vermemeyi şerefinin bölünmez parçası sayar.”(Lamartine,1790-1869)

03.07.2008
Bu yazı 982 defa okundu.

Diğer Yazıları