YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

Kitapsız hocalar

 

Türkçenin bilim dili olması için neler yapmalı?
Bu soru başta YÖK başkanı olmak üzere tüm bilim insanlarımızın kafa yorması gereken bir sorudur.
Bu yazıda bu soruya bazı çözümler önereceğim.
Başlangıçta yapılacak iş tüm bilim dallarının Türkçe sözlüklerinin yazılmasıdır. Halen birçok bilim alanında, o alandaki bilim insanlarının ortak olarak hazırladığı bir Türkçe sözlük yoktur. Bir dilin bilim dili olmasında sözlükler anahtar rol oynarlar. Sözlük çalışmalarıyla bilim ve sanat dallarında Türkçenin söz varlığını kullanarak Türkçe terimler üretebiliriz. Böylece Türkçe bilimsel yazılarda ortak bir dil oluşturmamız mümkün olur.
Diğer bir çözüm ise Türkçe bilim kitaplarının yaygınlaşmasıdır. Bu konuda en başta YÖK’e görev düştüğünü düşünmekteyim. Profesör olmak için Türkçe bilimsel bir kitap yazarı olmak için şartı getirilebilir. Bu sayede çok sayıda bilimsel kitap yazılacaktır. Sizce kitabı olmayan “hoca” olabilir mi? Türkçe bilimsel kitapların ödüllendirilmesi gibi birçok teşvik düşünülmelidir.
Üçüncü bir çözüm de her türlü yazışmada ortak bir Türkçe bilim dili kullanılmasıdır. Örneğin Sağlık Bakanlığı bir hastalığın adına “tetanoz” diyor, TDK Güncel Türkçe Sözlüğü “tetanos” yazıyor. Acaba hangi doğru? Bu kafa karışıklığı ortadan kalkmadan Türkçe nasıl bilimsel dil olabilir.
Son olarak da ÖSYM’nin yaptığı sınavlar başta olmak üzere tüm sınavlarda ortak bir Türkçe dil asıl kabul edilmelidir. Örneğin, TDK sözlüklerinin bu sınavlarda kaynak kabul edilmesi gibi.(Kaynak:Prof. Dr. Cengiz Yakıncı cyakinci@haberx.com )
21.10.2010
Bu yazı 936 defa okundu.

Diğer Yazıları