YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

KIZILAY AYDIN ŞUBESİ AYDINLIYA HİZMET EDİYOR!

 

Kızılay Derneği Aydın Şubesi'nin çalışmalarını yakınen bildiğimizden anlatılanlar ve görünenler gerçek. Aydınlıya hizmet amacıyla canhıraş çalışmlarını sürdürdüklerini en son Koçarlı Güdüşlü'de gördük.Vakit geçirmeden olay mahallinde oldular.Üzerine düşeni yaptılar. Başta Şube Başkanı Bekir Sıtkı Pekmezci olmak üzere emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Şimdi de bize ulaşan faaliyet raporlarından bir kesit sunmak itiyoruz.
1-KAN HİZMETLERİ :
2-GENÇLİK VE KADIN KOLLARI :
·Kadın kolları ve gençlik kolları olarak mahalleri tarayarak ihtiyaç sahibi aileleri tespit ettik.
·İhtiyaç sahibi 10 aileye
7500 kg kömür yardımı,
2500 kg odun yardımı,
·50 aileye kuru gıda yardımı,
·İl merkezinde ve yakın köylerde bakıma muhtaç yaşlıları ziyaret ederek,ev temizliği, kapı pencere tamiri ve baca temizliğini,
·Yaşlılardan sobasını yakamayacak durumda olanların sobalarının yakılması ve temizlenmesi,
·Maddi durumu zayıflığından çeyiz hazırlayamayan bir kızımıza koltuk takımından çiçeklerine kadar ev döşemesi yapılmıştır.
·Bazı yaşlıların ev kirası,elektirik su gibi zaruri ihtiyaçlarının karşılanması,
·Okullardaki fakir öğrencilerin tespiti ve yardım edilmesi,
·Yaşlı ve hasta 3 kişinin tedavi ettirilip , sağlık giderleri karşılanmış, hastaneye götürülerek heyet raporu alınmış ve evde bakım aylığı bağlatılmıştır.
·Gençlik kolları okullarda ve üniversitede Kızılayın tanıtılması husussunda çalışma yapmaktadırlar.
3-Afet Çalışması
Bilindiği gibi 10.12.2010 Tarihinde Aydın İline bağlı Söke, Germencik, Koçarlı İlçelerinde aşırı yağan yağmur sonucu meydana gelen sel sonrasında 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş çok sayıda ev hasar görmüştür. O gün Kızılay Aydın Şube Başkanı Bekir Sıtkı PEKMEZCİ,Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ömer Cengiz ve Hakan AKKIN ile beraber hemen olay yerine giderek incelemede bulunup çalışmalara başladık.Bu arada Türkkızılayı güney Ege Afet Böl Müdürlüğü personeli ve Koçarlı Şubesi yönetimi afet bölgesine gelmişleridr.
11.12.2010 Tarihinde Kızılay Aydın Şube Müdürü Mehmet MARANGOZ ,Yönetim Kurulu Üyeleri ve şube Kan Merkezinden 1 personel ve Kızılay Güney ege afet bölge Müdürlüğü ile beraber gün boy afet bölgesinde bulunup, Koçarlı Şubeleri ile koordineli olarak bölgede en çok zarar gören Güdüşlü Köyünde 200 kişiye akşam yemeği ve su dağıtımı yapılmıştır.
Yine 12.12.2010 tarihinde öğle ve akşam olmak üzere her öğünde 3 çeşit 200 er kişilik sıcak yemek dağıtımı yapılmıştır. 11-12 Aralık tarihlerinde dağıtılan toplam üç öğün yemeğin finansmanı Kızılay Koçarlı ve Aydın Şube Başkanlıkları tarafından karşılanmıştır.
12 Aralık Pazar günü Güdüşlü ve Büyükdere Köylerinde selden zarar gören vatandaşların evleri tek tek ziyaret edilerek durum tespiti yapılmıştır. Yapılan durum tespiti doğrultusunda Güney Ege Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğünden 313 battaniye bölgeye sevk edilmiştir. 270 Adet battaniye (toplam 41 aile) Güdüşlü Köyünde, 30 adet battaniye (toplam 7 aile) Büyükdere Köyünde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.
13.12.2010 tarihinde Aydın Afet Acil Durum Yönetimi Müdüründen, Söke İlçesi Bağarası Beldesinde çok sayıda evin selden etkilendiği bilgisi alınmıştır. Alınan bilgi doğrultusunda Bağarası Belediye Başkanı ziyaret edilmiştir. Belediye başkanı ve Söke Kaymakamının yaptığı tespitler sonucu 125 hanenin selden aşırı düzeyde etkilendiğini belirtilmiş Derneğimizden battaniye talep edilmiştir. 13 Aralık pazartesi günü Müdürlüğümüz personeli tarafından yapılacak tespitler doğrultusunda Beldeden gelen talepler değerlendirilecektir.
Aydın Şube Başkanlığının Cincin köyünde yaptığı tespitler doğrultusunda 25 adet battaniye talep edilmiş olup 13 Aralık tarihinde Müdürlüğümüz personeli tarafından yapılacak tespitler doğrultusunda dağıtım yapılacaktır.
Büyükdere Köyünde sıcak yemek dağıtımı yapılamadığından dolayı; 50 adet meyve suyu, 15 adet kek, 53 adet çokoprens, 53 adet su ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.
13 Aralık Pazartesi günü Söke İlçesine bağlı Bağarası Beldesinde Söke Kaymakamı ve Bağarası Belediye Başkanının yazılı talepleri doğrultusunda ihtiyaç sahibi oldukları tespit edilen 110 aileye toplam 672 adet battaniye dağıtılmıştır.
Güney Ege Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü tarafından yapılan sel müdahalesinde toplam;
972 Battaniye,
Güdüşlü köyünde toplam 3 öğünde 600 kişilik sıcak yemek dağıtımı yapılmıştır.
21.12.2010
Bu yazı 1048 defa okundu.

Diğer Yazıları