YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

POLAT ALEMDAR ÜZERİNDEN OYUN MU OYNANIYOR?

Yeni dönem Kurtlar Vadisi dizisinin ilk iki bölümünü izleyince üzüldüm. Demek ki ‘Biz yeni kahramanlar ortaya çıksın diye beklerken, birileri elimizdeki tek sanal kahramanımızı da yok etmeye karar vermiş’ dedim. Çünkü yaklaşık 150 yıldır batı ve onun içimizdeki uzantıları, bu milletin rağbet ettiği her şeyi lekeleyip gözden düşürmeyi prensip edinmişler. ‘İyi’ denilebilecek (yani toplumun manevi değerlerine saygılı, karakteri düzgün) tüm reel veya sanal kahramanlar/siyasetçiler/askerler bir şekilde milletin gözünden düşürülüyor.
Bakın dizi kahramanlarına… Biri bir şekilde milletin manevi karakterine uygun bir rolde şöhret bulsa, -belli birkaç kanal var- hemen üç beş kuruş fazla verip onu alıyorlar ve o yüksek karaktere tamamen ters bir rolde oynatıyorlar. Son beş on yılı düşünün, tüm iyi/cesur ve dürüst karakterler ahlaki zaaf ile kirletildi. Ben onların bireysel yaşamlarını kast etmiyorum. Dizideki rollerinden söz ediyorum. Sanal bile olsa milletin, birilerine bel bağlamasına istemiyorlar. Tıpkı zahirde ve siyasette millet adına çalışanlara tahammül edemedikleri gibi… Rahmetli Muhsin Başkanın kime zararı vardı.
Bizim kahramanlar çıkarmamızı istemiyorlar. Çünkü millet ancak kahramanlarıyla ayağa kalkar. Geçmişte Kurtlar Vadisi sebebiyle Amerika ve İsrail ile yaşanan sıkıntıları düşünün. Adamlar ‘altı üstü bir dizidir’ dediler mi? Hayır! Çünkü bugünün savaşları, tıpkı kazanılan paralar gibi sanaldır. Ama o sanal imkânlar reel hayatı etkiliyor işte! O yüzden de Polat Alemdar karakterini, kendileri için tehlike saydılar. Devletlerarası bir problem haline getirdiler.
Neden? Çünkü adamlar dünya üzerinde işlerin nasıl döndüğünü biliyorlar. İnsanların nelerden nasıl etkilenip sonra nelere yöneldiklerini biliyorlar. Hiç, ‘aman canım dizi işte!’ derler mi?
 Bir düşünün, Kurtlar Vadisi gibi bir dizi Türkiye’de oynamamış olsaydı, millet, derin çetelerle mücadeleye giren hükümeti bu kadar canla başla destekler miydi? Hangi hükümet Ergenekon örgütüne dokunabilirdi? Demek ki ‘dizidir işte’ deyip geçemezsiniz! O dizilerdeki karakterler değil mi ki kızlarımızı iffetinden, gençlerimizi izzetinden, insanlarımızı ar ve namus ve ahlakından ediyor!
Onlar bunu, bizden dahi iyi biliyorlar. O yüzden de son iki yıldır dizi etrafında ciddi sıkıntılar yaşandı. Amerika’nın ve İsrail’in, Almanya’nın kiraladığı kalemler diziye ve karakterlerine saldırdılar. Ve yazık ki geri adım atmalarını da sağladılar. Daha geçen yıl, vatanına bağlı iyi bir Kürt karakteri canlandıran Abdülhey’e içki ve esrar içirtmekle, ahlaki zaaflar yüklemekle işi bozmaya başladılar!
Ama elin Amerikalısı sanal bile olsa kahramanlarının değer kaybına uğramasına asla müsaade etmiyor. En azından o rolü aynı yapıda tutuyorlar.
İşte Kurtlar Vadisi’ndeki, dürüst, cesur ve ilkeli ‘Polat Alemdar’ karakterine bu çerçeveden yaklaşmak lazım. Polat’ın yeni dönemde sergilediği hal, eğer kanalın bir dayatması değilse –üzüntüyle belirteyim ki Raci Şaşmaz dayatmalara gelecek bir insan değil- ‘eyvah’ dedirtecek cinsten. Bir tane mazbut ve yürekli sanal kahramanımız olmuştu, onu da kirletecekler diye endişe ediyorum. Sakal bırakmalar, içki içmeler… Yaz döneminde Polat Alemdar’a ne halt ettirmişlerse İnci, karnındaki bebeği ona isnat etme ihtiyacı duyuyor!
Bu mu yani bir karakterde yapabileceğiniz tadilat! Yahu, bir insan sonuna kadar mazbut kalamaz mı?
Diziyi yayınlama işini, Kanald D üstlendiğinde, ‘tamam, kesin karar verdiler, diziyi bitirecekler’ demiştim. Tıpkı Arsenal’ı yenen Galatasaray’ı aynı yıl bitirdikleri gibi! Kanal D’nin beceremediğini TNT’ye yaptırdılar. Ya senariste bir şeyler olmuş ya da TNT, Kanal D’den yavuz çıktı.
Bu haller, Polat Alemdar’a yakışmıyor beyler!
Benim eski bir abisi olarak Raci Şaşmaz’dan istirhamım, o sevimli yüzlü, bir tarafı Alp bir tarafı Eren Polat Alemdar’ı öldürsünler. Sonra şu kirli sakallı, içki içen, karıya kıza sarkan karakteri başrole getirsinler. 
Eğer ‘derin adamlarımız’ın kirliliklerini/pis işlerini göstermek için bunu yapıyorlarsa lütfen Polat Alemdar üzerinden yapmasınlar. Adam mı yok pislik karakterler yüklenecek! Yapsın Memati o büyük hatalarından birini daha, vursun Polat’ı! Sonra da Necati Şaşmaz başka bir karakterle oyuna yeniden dâhil edilir. Ama lütfen Polat Alemdar’ın gençlerin kalbindeki hatırasını kirletmesinler!
click="return Control.invoke('MessagePartBody','_onBodyClick',event,event);">
eta content="Microsoft SafeHTML" name="Generator" />tyle type="text/css"> .ExternalClass .ecxhmmessage P {padding:0px;} .ExternalClass body.ecxhmmessage {x:10pt;x:Tahoma;}

 

06.10.2011
Bu yazı 1052 defa okundu.

Diğer Yazıları