YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

Sivil cumhurbaşkanı yargılanabilir, darbeci cumhurbaşkanı yargılanamaz!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında Sincan I. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “zanlı” sıfatı ile yargılanması hakkında verdiği karar var.
Konu malum. Kapatılan Refah Partisi yöneticilerinin “kayıp trilyon” adı verilen davada “evrakta sahtecilik” suçlanması.

Saylan’ın Ergenekon davasında yargılanmasına şiddetle karşı çıkanlar, hukukun “intikam duygularına araç yapıldığı”nı öne sürenler, nedense söz konusu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunda birden bire “hukuktan yana” kesiliverdiler. Adaletin en ince şekli ile işleyip karar vermesini savunur hale geldiler.
Oysa Cumhurbaşkanı Gül hakkında, o dönemde RP Genel Başkan Yardımcısı olma sıfatı ile hakkında soruşturma açıldı. 1999 yılında Maliye Bakanlığı tarafından Hazine alacaklarının tahsili için açılan davada yargılandı.
Mahkeme, 19 Nisan 2007’de yani Cumhurbaşkanı seçilmeden önce “mali konularda sorumluluğunun bulunmaması” gerekçesiyle “hakkında kovuşturmaya yer olmadığı”na karar verdi. Dahası, partinin mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı hakkında bile beraat etti.
Buna rağmen “yargılanmalı” diye yargılanması çabalarına destek verirseniz kimse sizin hukuktan yana olduğunuzu düşünmez. Amacınızın hukukun tecelli etmesi değil intikam almak olduğunuzu yüzünüze tokat gibi çarpar. 
Türk yargısına da bir çift sözüm var.
Kararın, Sincan’dan gelmesi, “Dün Sincan’da siyasetin üzerine tanklar yürütülmüştü, bugün de yargı mı yürütülüyor” sorusunu akla getirdi.
Ayrıca darbeci generali 9 yıl bu ülkenin en tepesinde tutan hukuk insanlarının, sivil bir cumhurbaşkanı geldiğinde aslan kesilmesini anlamak pek mümkün görünmüyor. İster istemez “darbeci generalin arkasındaki askeri gücü” değerlendirerek karar verip vermediği sorusunu akla getiriyor.
Dahası hala zaman geçmiş değil. Madem cumhurbaşkanları yargılanabiliyor, hala bir yiğit hukuk adamı çıkıp darbeci generali yargılasın o zaman.
Anlaşıldığı kadarı ile Türk hukukunda,  diye bir teamül var.

22.05.2009
Bu yazı 1142 defa okundu.

Diğer Yazıları