YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

SON SALIRIYLA İLGLİ 15 SORU:

son saldırıların ardından kafalarda bazı suallerin olması kaçınılmaz.Şhetlerimise Allah'tan(C.C.) rahmet.yaralılara acil şifalar diliyorum.
Haber 7 'den  Hüseyin Yayman bu hususu şöye değerlendirmekte ve soruları sıralamaktadır.  Ancak bundan ders çıkarmakta büyük faydalar olduğu kanaatindeyim. Ordumuz, milletimizin gözbebeği olduğu da unutulmamalıdır.Bütün değerlendirmeler bu husus göz önüne alınarak  yapılmalıdır.
Tunceli Sarıyayla karakoluna yapınla saldırı gözlerin yeniden bölgeye ve PKK’ya çevrilmesine sebep oldu. İstihbarat raporlarında ve uzmanların değerlendirmelerinde bahar mevsimi ile birlikte saldırıların artacağı dile getirilmesine rağmen son bir ayda maalesef on beş şehit verildi.
Bir yandan ülke tarihinde görülmemiş demokratikleşme adımları atılırken diğer yandan süreci akamete uğratacak terör saldırılarının yapılması akıllara ‘provakosyon’ ve perde arkasında ‘kuklacı’ var iddialarını getiriyor. PKK’nın bu saldırı ile kimlerin, hangi amacına hizmet ettiği sorusunun sorulmasına yol açıyor.
PKK’nın bir yandan kendini ‘demokratik açılıma’ ve sivil siyasete muhatap yaptırmak isterken, diğer yandan elindeki silahı bırakmaması ve eylemlerine devam etmesi örgüt içinde görüş ayrılıklarına işaret ediyor. Sarıyayla saldırısı akıllara birçok soru işareti getirirken daha büyük provakasyonların olabileceğinden bahsediliyor. İşte cevap bekleyen sorulardan bazıları:
Aydınlanmayan Sorular
1.    İstihbarat raporlarında yer ve bölge adı bildirilmesine rağmen neden gerekli tedbirler alınmadı ve saldırı önlenemedi? İstihbarat raporları da bir yana İmralı ve Kandilden son dönemde yapılan açıklamalarda örgütün yeniden şiddete başvuracağı dile getirilirken ne gibi strateji geliştirildi?
2.    Şimdiye kadar daha çok K. Irak’tan gelen gruplar vur-kaç taktiği ile sınır karakollarını basıyordu uzun zaman sonra ilk defa sınırdan uzak bir karakol baskına uğradı. Bu saldırı PKK’nın yeni bir meydan okuması ve yeni bir saldırı stratejisi midir?
3.    PKK yöntem değiştirdi ise hükümetin ve askerin bu durum karşısındaki yeni bir stratejisi var mıdır?
4.    Saldırıdan sonra sağlık birimleri karakola varmasına rağmen takviye güçleri neden geç kaldı? Bunu sadece olumsuz hava şartları ile açıklamak mümkün müdür?
5.    Reşadiye’deki saldırıyı yapanlar Tunceli grubu olarak adlandırılmıştı. Sarıyayla saldırısını yapanlar da aynı grup mudur? Bu grup Kandil’den bağımsız mı hareket etmektedir? Bu grubun arkasında kim vardır?
6.    Karakola yaklaşan kalabalık grup ısıya duyarlı insansız hava araçları(İHA) tarafından fark edilmedi mi? İHA’lar saldırı günü çalışıyor muydu? Grup fark edildi ise neden gerekli önlemler alınmadı?
7.    Bölgede çok sayıda karakol ve askeri birlik olmasına rağmen bu kadar büyük bir kalabalık nasıl toplanmış ve nasıl fark edilmeden karakolu basabilmiştir?
8.    Bölgede hareketlilik olduğuna dair herhangi bir istihbarat raporu ilgili birimlere ulaştırılmış mıdır? Ulaştırılmış ise ne gibi değerlendirmeler yapılmıştır?
9.    Sarıyayla karakoluna bir saatlik yürüme mesafesinde bulunan Dereova Karakolundan neden yardım gitmemiştir?
10. Karakolların kendi başlarına mücadele etme yaklaşımı doğru bir strateji midir? Karakolları açık hedef haline getiren bu stratejinin temel amacı nedir?
11. Karakola saldıran PKK’lı grup ne kadar zayiat vermiştir? Saldırıyı yapan grup sınırı aşıp diğer tarafa kaçmadığına göre bu grubun yeni bir saldırı yapma ihtimali var mıdır?
12. Karakolun içine giren militanların karakolu toptan imha etmeleri mümkün iken böyle yapmayarak ne gibi mesaj vermek istemişlerdir? Bu saldırıların asıl amacı hükümeti tahrik edip sınır ötesi bir operasyon yaptırmak mıdır?
13. PKK’nın yapacağı sansasyonel saldırının sınır karakollarına olacağı dile getirilirken Nazımiye’ye yapılan saldırı bir şaşırtmaca mıdır? Bu saldırı ile asıl saldırı gizlenmek mi istenmektedir?
14.  PKK saldırıları ile ülkenin istikrarsızlaştırılması ve iktidarın zayıflatılması arasında ne gibi bir ilişki vardır? Buna karşı hükümetin planı nedir?
15.  1990’lardan bu yana tartışılan karakolların son durumu nedir? Bu karakolların ne kadarı yenilenmiş? Ne kadarı kapatılmış? Ne kadarının yeri değiştirilmiştir?
 

04.05.2010
Bu yazı 1244 defa okundu.

Diğer Yazıları