YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüMesut Tuna

WİKİLEAKS, BİZE NEYİ GÖSTERDİ?

 

90 lı yılların sonunda dış haberler servisinde çalışırken, batı basınında Türkiye ile ilgili herhangi bir haberin çıkmış olması, bizim servisi müthiş heyecanlandırırdı.
CNN, Economist ya da Time gibi yayın organlarında Türkiye’den geçilmiş herhangi bir haber gördük mü, hemen işe sarılır o haberin tercümesini yapar, servise koyardık.
Aslına bakarsanız, oralarda çıkan haberlerin çoğu ‘iç karartıcıydı.’
Kimi zaman insan hakları ihlalleri, işkencelerle ‘haber olurduk.’
Bazen, ‘kızgın generallerin’ ülkenin gidişatına dair duydukları endişeleri! Dinler ya da okurduk.
Yani nadiren çıkan bu türden haberlerin çoğunda, bir şekilde Türkiye’nin ‘hastalıklı ruh halinin’ yansımalarını görürdük.
***
Wikileaks’cilerin yürütmekte oldukları tarihin en büyük ‘sızıntı operasyonuna’ ben önce işin bu tarafından bakıyorum.
Türkiye, son 8 yılda yaptıklarıyla, artık bütün dünyayı meşgul ediyor.
Dış politika açılımlarıyla her şey bir yana ‘üzerine kafa yorulan bir ülke’ haline gelmiş olmamız gerçekten müthiş bir şey.
Bu kadar yoğun şekilde konuşulan bir ülke haline gelmiş olmamız, bir yerde Türkiye’nin enstrümanlarının ne kadar kıymetli hale geldiğini de gösteriyor.
 ***
Yazıya tam başka bir konu üzerinden devam edecektim ki, aklıma Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun söylediği bir şey geldi.
Memleketi olan Konya-Taşkent’te birkaç kişinin bulunduğu bir ortamda ‘Dış İşleri’ üzerine konuşurken şöyle demişti Davutoğlu:
“Yurt dışındaki diplomatlarımız, son dönemde büyük bir motivasyonla çalışıyorlar. Bunun iki nedeni var. Birincisi, yürütmekte olduğumuz politikalara artık onlar da inanıyorlar. İkincisi, bütün diplomatlarımız bulundukları ülkelerde Türkiye’nin dış politikasına dair övgü dolu sözlere muhatap oluyorlar. Bu da onların motivasyonlarını müthiş etkiliyor.”
***
Wikileaks’in yayınladığı ‘top secret’ belgeler yüzünden başta ABD yönetimi olmak üzere pek çok ülkede diplomatlar ve yönetimler hop oturup hop kalkıyorlar.
Kralları tarafından İran’a saldırması için ABD’ya baskı yaptığı söylenen Suudi Arabistan’da Wikileaks’in sitesine erişim engellenmiş durumda.
Ankara’da ise, belgelerde adı geçen ‘kimi şahıslar hariç’ rahat ve sakin bir bekleyiş olduğunu söyleyebilirim.
***
Aslında olan şu.
Etrafımızda bulunan pek çok ülkenin liderlerinin ve de Okyanus Ötesi’ndeki ‘dostlarımızın’ iki yüzlülüğü gün yüzüne çıkmış oldu.
Bundan sonra geçmişte neler olup bittiğini ve işin aslının ne olduğunu anlatmak durumunda kalacak olanlar da o dostlarımız.
Bir süredir bazı entelektüel mahfillerde Ortadoğu’da ABD hegemonyasının sonu mu geliyor? Başlıklı bir tartışma yapılıyor.
Wikileaks belgelerinin oraya buraya saçılmasıyla bu tartışmalar yeniden alevlenebilir.
İçimden gelen bir ses, ABD’nin yavaş yavaş Ortadoğu’dan çekilmeye zorlandığını, ortaya çıkan ‘otorite boşluğunu’ ise Türkiye’nin doldurmakta olduğunu söylüyor.
Yani tarih normalleşiyor.!
Bu arada başta Ahmet Davutoğlu olmak üzere, mevcut hükümeti ‘ABD uşağı’ olarak lanse etmeye çalışanlar da artık ‘titreyip kendilerine gelseler’ iyi olur.
30.11.2010
Bu yazı 1194 defa okundu.

Diğer Yazıları