YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSemra Şener

85 YILDA 5 VEKİL, 1 BAŞKAN

                Türk kadını 1930 senesinde Büyük Önder Atatürk ile seçme ve seçilme hakkına kavuştu ka-vuşmasına ama o gün bugündür ne kadar yol aldı işte bu tartışılır. Bu hakka ileri görüşlülüğü ile her daim övündüğümüz Atamız sayesinde dünya devletlerinden çok daha önce kavuştuk. Ama millet olarak kıymetini bilmediğimiz çok açık.

                Aydın dediğimiz zaman Türkiye'deki bir çok ile göre daha ileri bir demokrasi düşünülebilir ama bu kimseyi yanıltmasın. Zira Aydın'da da durum içler acısı.

                1930 yılında seçilme hakkına kavuşan Aydınlı kadın, o gün bugündür, yani tam 85 senedir meclise kaç kişi  gidebildi derseniz? 5 kişi. Evet rakam doğru, şaşırmayın 85 yılda sadece 5 kadın vekil meclise girebildi Aydın'dan. Durum bu kadar vahim yani.

                Milletvekiliğinde durum böyle. Ya belediye başkanlığında. İsterseniz oraya hiç girmeyelim. 1930'da seçme ve seçilme hakkı kazanan Türk kadını, 2009 yılında yani tam 79 yıl sonra Aydın'da ilk kadın belediye başkanını olarak seçiliyor. Sözün özü Aydın'ın, seçimlerde kadını  hep göz ardı eden içler acısı tablosu bu kadar vahim. Şimdi geçelim bu seçim serüvenine.

 

TBMM 5.DÖNEM-1935

Kadınların oy kullandığı ilk meclis seçimleri 8 Şubat 1935 yılında yapıldı. Meclis 5. Dönem seçimlerinde tüm Türkiye'den  18 kadın, milletvekili olarak meclise girebildi. İçinde Diyarbakır var, Konya var, Erzurum var, Malatya,  Samsun, Sivas var, Aydın Yok. Trabzon, Edirne, İstanbul var, Aydın Yok. Balıkesir, Bursa, Kayseri, Afyon var Aydın yok. Ankara ,Antalya, Seyhan var, Aydın Yok.

                Yıl 1957…Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin tam 27'nci yılı.. Ne acıdır ki Aydın TBMM'ne daha hiç kadın milletvekili gönderememiştir.

 

TBMM 11.DÖNEM - 1957

Kendisine verilen seçme ve seçilme hakkından tam 27 yıl sonra bir kadın, Demokrat Parti Aydın Milletvekili olarak nihayet meclise girebildi. Eczacı olan Piraye Levent, sadece bir dönem vekillik yaptı ve Aydın'ın ilk kadın milletvekili olarak tarihe geçti.

 

TBMM 12.DÖNEM - 1961

                1915 yılında İstanbul'da doğan Melahat Gedik,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1. ve 2 Demokrat Parti döneminde İçişleri Bakanı olarak görev yapan Namık Gedik'le evli olan Melahat Gedik, eşinin şüpheli ölümünün ardından 1961 genel seçimlerinde Adalet Partisi'nden Aydın milletvekili seçilerek bu hakkın kendine verilişinin 31.'inci yılında meclise girer. Gedik Aydın'ın ikinci kadın vekili olarak tarihe geçer.

                Kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinden tam 27 yıl sonra ilk kadın vekilini meclise gönderebilen Aydın,  Meliha Gedik Hanımefendi'den sonra tam 34 yıl, evet yanlış okumadınız tam 34 yıl daha meclise kadın milletvekili gönderemez.

 

TBMM 20.DÖNEM - 1995

TBMM 21.DÖNEM - 1999

Meliha Gedik'den 34 yıl sonra takvimler 1995 yılını gösterdiğinde, yani kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 65.yılında, Aydın'ın 3.'ncü kadın milletvekili Sema Pişkinsüt olur. 1952'de İstanbul'da dünyaya gelen Pişkinsüt, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. 20'nci ve 21'nci Dönem Aydın Milletvekilliği ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapar. Pişkinsüt, 2001'de yapılan kongrede DSP genel başkanlığına aday olur; ancak, seçimi Bülent Ecevit'e karşı 463'e 68 oyla kaybeder.

 

TBMM 22.DÖNEM - 2002

TBMM 23.DÖNEM - 2007

Takvimler 2007 yılına girmiş milenyum adı verilerek zamanda farklı bir boyut hafızalara kazınmış, üstelik onun da üzerinden 7 yıl geçmiştir.  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 72'nci yılında 22.dönem seçimlerini yaşayan Aydın, nihayet tarihinde ilk defa meclise bir değil iki kadın vekil birden gönderir. Özlem Çerçioğlu ve Semiha Öğüş.

Nazilli'de dünya gelen Özlem Çerçioğlu, 22. ve 23. Dönem, Muğla Ortaca doğumlu olan Semiha Öyüş 22'nci ve 24 dönem  Aydın milletvekilleri olarak meclise girerler. Çerçioğlu ve Öğüş,  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verişlinin 72'nci yılında Aydın'ın meclise gönderebildiği 4'üncü ve 5'nci kadın milletvekilleri olmuşlardır.

      2009 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın Belediye Başkanı seçilen Çerçioğlu, kadına seçme ve seçme hakkının verilişinin 79'uncu yılında Aydın'ın ilk kadın belediye başkanı olarak tarihe geçer.                   

    Çerçioğlu, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın'ın ilk büyükşehir belediye başkanı olarak da seçilir.

      79 yıl boyunca sadece bir kadın belediye başkanı seçmiş olmak, 85 yılda sadece meclise 5 kadın vekil göndermek Aydın ve Aydınlı için ne ifade eder bilinmez ama, bu tablo, bence kadını bu kadar değersiz kılan bir gösterge olarak Aydın tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

İşte Aydın'ın kırıklarla dolu karnesi;

YIL 1930-Kadına seçme ve seçilme hakkı verildi .

YIL 2015 - 85 yılda sadece 5 kadın vekil meclise gidebildi.

Bunlar; Piraye Levent, Meliha Gedik, Sema Pişkinsüt, Özlem Çerçioğlu, Semiha Öyüş

YIL 2015: Aydın'ın kadın belediye başkanı sayısı: 1

Özlem Çerçioğlu.

      *******      

     Tablo içinizi kararttı değil mi. Biraz ferahlatalım o zaman

YIL: 1933: Türkiye'nin ilk kadın muhtarı

Gül Esin - Aydın-Karpuzlu

İşte Aydın'ın gurur tablosu. Kadına seçme ve seçilme hakkı verilişinin sadece 3'üncü yılında Gül Esin, 32 yaşında, Cumhuriyetin 10 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarı olarak seçiliyor.

         *****

7 Haziran'a çok az kaldı. Bu seçimde de yanlış kadın politikaları yüzünden seçilebilecek gözü ile bakılan sıralarda Aydın'da sadece 2 kadın vekil yarışıyor. AK Parti'nin Aydınlı olmaması sebebiyle eleştirilen ve Aydınlı kadınları kızdıran 3. sıra adayı Zeynep Karahan Uslu ve MHP'nin 4. sırada yarışan kadın adayı Deniz Depboylu. Bir de HDP'nin barajı aşması halinde 1. sıradan aday gösterdiği Filiz Koçali var.

    Bu yıl 3 büyük partinin il kadın kolları başkanları milletvekili konusunda büyük bir başarı göstererek aday adayı olmuşlar ama hiçbiri aday listelerinde yer alamamışlardır.

    AK Parti'den Demet Pilevneli, CHP'den Saadet Kavasgil ve MHP'den Serap Cambazoğlu'nun  liste dışı kalmaları bence partiler için tarihi bir hatadır.        

     Aydın'da siyaset yapmayı tercih etmiş kadınları yok saymak, yılların birikimini köy köy, mahalle mahalle, ilçe ilçe Aydın'ı tanıyan kadını yok saymak demektir.O zaman Aydınlı kadınların 2 seçeneği var; Ya hakkını sonuna kadar aramak, yada bu duruma razı olmak! Ne dersiniz?

14.05.2015
Bu yazı 1277 defa okundu.

Diğer Yazıları