YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSemra Şener

Jeotermal Bilmecesi

Cuma akşamı AYTV'de Basın Odası programında MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat konuktu. Sağolsun program yapımcısı arkadaşlar programa beni de davet ettiler. Son derece  özgür bir ortamda düşüncelerinizi izleyicilerle paylaşabilmek güzel. Bunun için kanal yöneticilerini kutluyorum. 

                Cuma günkü program için kanala gittiğimde Sayın Balat çoktan gelmiş yapımcılarla ve gazeteci arkadaşlarla sohbet ediyordu. Daha önce hiç karşılaşmadığım için önce tanıştık. Kısa bir sohbetin ardından program için stüdyoda yerlerimizi aldık.

                MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Gaziantepli bir işadamı. Aydın'da 2006 yılında torununun adını verdiği Dora 1 ile başladığı Jeotermal yatırımları ile yarı Aydınlı olmuş. Şimdi Hırvatistan'ın da jeotermal sahalarını işletme hakkını almış. Aynı zamanda da Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği Başkanı.

                Türkiye'nin ilk özel jeotermal enerji santralini 2006 yılında Aydın'da kuran MB Holding, Ay-dın'da 650 milyon doları bulan jeotermal yatırımlarla elektrik üretiyor. Şirket bünyesinde bulunan DORA 1, DORA 2, DORA 3 ve 2015 yılı sonunda devreye girecek Dora-4 enerji santrali ile Menderes Geothermal A.Ş., toplam enerji üretim kapasitesini 71 MW'a kadar çıkararak 2015 yılı sonu itibarı ile yılda 700 milyon kw/saat elektrik enerjisi üretecek.

                Bir de animasyon filmleri var. Jeotermal enerjinin nasıl elde edildiğini anlatıyor. Filme baktığı-nızda görünürde hiçbir olumsuzluk yok. Yerin km'lerce altından çekilen sıcak su enerjiye dönüştürülüp yine tesis içerisinde başka bir düzenekle tekrar yerin altına enjekte ediliyor.

                Ortada bir yanlış var, program boyunca anlatmaya çalıştım. Eğer bu iş bu animasyon filminde izlenildiği kadar masum ve zararsız ise o zaman benim memleketimde Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odaları, Tabip Odaları kanser oluyoruz, toprağımız elden gidiyor, incirimiz, zeytinimiz yok oluyor diye niye ortalığı aya kaldırsınlar ki.

                CHP milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar 2012 yılındaki soru önergesine niye hala yanıt alamadı dersiniz. Hatırlarsınız Baydar yaptığı açıklamada kanser hastalarının her geçen gün arttığına değinmiş ve şöyle demişti; “Jeotermalin zararları ile ilgili sorumuzu 2012 yılında resmi rakamlarla soru önergesi ile sorduk ve hala cevap bekliyoruz. Denetimler yetersiz. Havada buhar olarak gezen sülfirik asit üzerimize yağmur olarak yağıyor. Bu da kemik erime kanseri yapıyor. Ben bunu hekim olarak ifade ediyorum ki;bu radyasyonlu, borlu su Büyük Menderes Nehri'ne akıtılıyor. Böylece biz de Menderes'ten sulanan bitki ve meyveleri yiyoruz. İlimizde kanser vakaları arttı. Sağlık ve Tarım bakanlığı yetkililerinin bu konuda önlem almalarını istiyoruz”

                Germencik'te 3 odanın birlikte düzenlediği panelse çok ses getirmişti. Panele Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar ve Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Aydın konuşmacı olarak katılmıştı.

                Panelde, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Barış, jeotermal enerji santrallerinin tarım arazilerine göz diktiğine dikkat çekmiş ve "Tarlanızı siz satmayınca kimse zorla alamaz. Somali gibi olmayalım. Meriç'i, Gediz'i, Kızılırmak'ı yok ettik. Sıra geldi Büyük Menderes'e buna asla izin vermeyelim" demişti.

                Buharkent Ziraat Odası Başkanı Özdamar'ın tepkisi ise şöyleydi; "Aydın'da 13 jeotermal alanda çöreklenmiş olan ve topraklarımızda ahtapot gibi uzanmakta olan kanun kitap tanımaz yasaları hiçe sayan ve hiçbiri Aydınlı olmayan kişiler var. Bunlar Aydınlı olmadıkları için rahatsız değiliz, ama Aydın'ı kirlettikleri ve Türk tarımına zarar verdikleri için bu toplantıyı düzenledik. 1912 ruhu ile Aydın'ın tarımını sahipleneceğini umut ediyorum". 

Gelelim sağlıkçılara. Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Aydın panelde, Aydın da jeotermal suların tarım arazilerine ve doğaya salınmasına tepki gösterip, bunun insan sağlığına sakıncalarına değinmişti. Aydın'da önlem alınmaz ise kanser vakalarında artışların olabileceğini söylemişti.

                En çarpıcı tepki ise o gece programda Sayın Balat'a “Hiç denetlendiniz mi?. Sizi denetleme yetkisi kim de? “diye sorduğumda söylediği belediyeden geldi. İzleyici olarak katıldığı panelin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, jeotermal suların gelişi güzel doğaya salınmasının insanın kanını dondurduğunu vurgulamıştı.

                Ben bu işin içinden çıkamadım. Ve programın sonunda Sayın Balat'a bu noktada talebimi de şöyle ilettim;“Ortada bir sorun var. Siz korkulacak bir şey yok diyorsunuz. Aydınlı ikna olmuş değil. Burada iş Uluslararası Jeotermal Enerji Birliği başkanı olarak size düşüyor. Eğer bir bilgi kirliliği var ise bunu çözecek olan da sizsiniz. Eğer ben işimi kanunlara uygun olarak yapıyorum diğerlerini bilmem derseniz bunu da söylemelisiniz. Çünkü enerji olmadan yaşayabiliriz ama toprağımızı kaybedersek yaşayamayız. İncir, zeytin bu memleketin her şeyi. Onlara zarar verirseniz çiftçi de yaşayamaz..”

                Sayın Balat taleplerimi dikkatle dinledi ama bu konuda ne yapar ne yapmaz bekleyip göreceğiz.

                Sözün özü; varsa bir yanlışı olan tepkimizi koyup hakkımızın peşinde olacağız. Kimse bundan en ufak şüphe duymasın.

16.06.2015
Bu yazı 1009 defa okundu.

Diğer Yazıları