YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSemra Şener

SİYASET BİLMECESİ

Seçimleri atlattık. Artık sonuç net. Vatandaş söylemek isteyip de söyleyemediklerini seçmen kimliğiyle verdiği oylarla aslında anlattı. Tabi ki anlamak isteyene ve bu tablodan kendine düşeni alabilene. Şimdilerle hangi kanalı açsanız koalisyon senaryoları tartışılıyor. Seçim öyle bir tablo çıkardı ki karşımıza kim ne yapsa oluyor. Her türlü koalisyona gidilebiliyor. Şimdi asıl yapılması gereken vatandaşın içine sinebilecek bir modeli ortaya çıkarmak. Çünkü bir tarafta oyları azalmış olsa da yüzde 40 oy almış bir parti var karşınızda. Her seçim tek başına iktidar anahtarı verilen bu partiye vatandaş bu kez sarı ışık yakmış. Diğer tarafta asla yan yana gelmezler gözüyle bakılan ve vekil sayısı bile aynı iki parti. Ve her ikisinin de ortasında bu sonuçlardan bir şey çıkarmaya çalışan anahtar bir parti. Ve o parti seçim süreci boyunca vatandaşa vaad ettiklerini gerçekleştirmek için başbakanlık koltuğundan bile vaz geçip diğer parti genel başkanına “Gel sen başbakan ol” dese de adı koltuk tedarikçisine çıkıyor.

Büyük bir kitle AK Parti ile MHP koalisyonuna Bahçeli’nin Gül’ün cumhurbaşkanlığı seçiminde gösterdiği tutumu yine gösterecek diye korkuyor. Zira o zaman bahsedilen yolsuzlukların üzerinin örtüleceği ve demokrasinin gördüğünü düşündükleri tahribatın giderilemeyeceğinden korkuyorlar. Yüzde 60 bu işe el atmaz ise hiçbir şey değişmez gözüyle bakıyorlar.

Siz de öyle misiniz bilmiyorum ama ben  neredeyse her düşünce ve ideolojinin sesine kulak vermeye çalışıyor ve tüm seçenekleri muhataplarından dinlemeye gayret ediyorum.  Böyle olunca da insan bildiğini unutuyor ya da şöyle düzeltelim ne düşüneceğinin şaşıyor. Tablo bol seçenekli olsa da  başka Türkiye yok.

Dikilecek gömlek bu vatana ne dar ne bol gelmeli. Kesin olan bir şey var ki o da demokrasinin ne güzel ne eşsiz bir şey olduğu. Her şeyin önünde. Her türlü egonun ve her türlü kibirin de ötesinde bir güzellik. Aslında çok seslilik demek daha doğru. Sizin yok saydığınız bir gün kendini öyle bir hatırlatıyor ki. Ben de varım diyor, beni görmezden gelemezsin ben de varım. Bunu bu kadar demokratik yollarla yapabildiğimiz için çok şanslıyız. Ama bunun farkında mıyız o tartışılır. Bu seçimlerin ülkemize öğrettiği en önemli şey de bu zaten. Her vatandaş eşit, her vatandaş aynı haklara ve özgürlüklere sahip.

Bugün yılların ideoloji partisi MHP eğer HDP ile aynı sayıda vekille temsil ediliyorsa bu mecliste işte söylenen tam da bu. Ama birilerinin de şunu artık yüksek sesle haykırması gerek. Artık meclistesiniz. Bırakın terörü, teröristi. O astığım astık kestiğim kestik söylemleri. Bu ülkede öyle yada böyle doğu ve güneydoğu için çok yanlış politikalar izlenmiş olabilir, birilerinin böyle işine gelmiş olabilir, buradan beslenmiş olabilirler. Ama ille de vatanım diyen hiçbir kürt öteki olmadı zaten benim memleketimde. Yıllarca etle tırnak gibi yaşadık, birlikte savaştık, birlikte sevdik, sevildik, kız verdik, kız aldık. Yani biz hiçbir zaman zaten düşman olmadık. Bizim sadece kavramlarla kafamızı karıştırmaya çalıştılar yıllarca. Birilerinin ellerine silah verdiler, hakkını böyle ara başka türlüsü olmaz dediler. Bunu bir dava olarak beyinlere kazıyıp bununla beslendiler.

Tuttu mu elbette hayır. Bugün tarihinde almadığı oyla meclise giren bu proje değil aslında. İster CHP oyları ister AK Parti oyları olsun bu gün vatandaşın söylediği; “git hakkını mecliste ara, terörde değil. Bırak artık eski muhataplarını. Onlar yıllarca bu memlekete sadece göz yaşı getirdi. Uzlaşmazlık getirdi, kardeşi kardeşe kırdırdılar ve küresel aktörler sadece gösterime giren oyunu ellerini ovuşturarak seyrettiler. Gel onlara da meydan oku. Elin artık güçlü. Bak sen de meclistesin. Tarafını seç” mesajı verdi seçmen. Yani vatandaş.                                                                                                         Seçilir seçilmez “Gel hep birlikte İmralı’ya gidelim” dersen bunu iyi analiz edememişsin demektir. Bir daha düşünmelisin.  Ya da Bahçeli’nin dediği gibi onların içeriden yada dışarıdan desteklediği hiç bir yerde yokuz dersen tabloyu iyi anlayamamışsındır demektir.

Bu millete meydanlarda bir söz verdiniz. Vebali büyük, vebali çok ağır. Tuttunuz tuttunuz tutamazsanız sonuçları vebalinden de ağır. Size çok tanıdık bir söz ile seslenmek istiyorum. “Türk Milleti zekidir.” Bizden söylemesi.

23.06.2015
Bu yazı 994 defa okundu.

Diğer Yazıları