YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSemra Şener

Türkiye Seçimini Yaptı

YANLIŞ NEREDEYDİ ACABA?

Türkiye seçimini yaptı.  Sonuç her ne kadar AK Parti’nin beklediği gibi olmasa da vatandaşın mesajını çok net ortaya çıkardı.

Gezi olayları ile başlayan diğer yüzde 50 ile restleşme, görünen o ki AK Parti ve Erdoğan’a yaramadı. Yine AK Parti’nin 3 dönem vekillik kuralı doğru olmasına rağmen küskünleri çoğalttı, milletvekili aday seçiminde yapılan yanlışlıklar sandıkta cevabını buldu.

Halk yüzde 52 oyla Cumhurbaşkanı seçtiği Erdoğan’ın, tek adamlık olarak gördüğü başkanlık sistemine geçit vermedi, bi nevi “o kadar da değil” dedi.

Bir önceki seçimde yolsuzluklar üzerinden iktidara yüklenen muhalefet nasıl kaybettiyse bu seçimde de “inlerine gireceğiz” söylemleriyle paralele yüklenmek AK Parti’ye yaramadı.

Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olunca partinin başına geçen Başbakan Davutoğlu, daha ilk seçimde oylardaki düşüşe engel olamadı ve partisini tek başına iktidara taşıyamadı. Üstelik “tek başımıza iktidar olamazsak istifa ederim”gibi çok iddialı söylemlerine rağmen. 

Peki bandı geriye saralım. Ortamın en çok gerildiği günlere. Gezi olaylarına. Seçmen, gezide gençlere sahip çıkan bir AK Parti profili görseydi bugün sonuç ne olurdu acaba?                                               Eylemcilere “Üç beş çapulcu” benzetmesi yerine, “Gençler! Her biriniz bu ülkenin geleceğinin bir parçasısınız ve istekleriniz bizim için çok büyük önem taşıyor mesajı verilmiş olsaydı. Sizi dinleyeceğiz ve birlikte çözüm üreteceğiz denseydi. Hassasiyetinize saygı duyuyoruz mesajı verilseydi bugün acaba ne olurdu?                                                                                                                                                           Tomalara gerek kalmasaydı, halk biber gazı ile hiç tanışmasaydı, onlarca genç biber gazı fişekleri ile kör olmasaydı, polis kurşunu ve şiddetiyle bir o kadar genç de hayatını kaybetmeseydi, bugün sonuç ne olurdu acaba?

Gösterilerde polis orantısız güç kullanmasa, olaylara vatandaş demokratik hakkını kullanıyor gözüyle bakılsa bugün sonuç ne olurdu acaba?

Soma’da bir günde 301 madenci hayatını kaybedince, hemen ardından Ermenek’te bir maden faciası daha yaşanınca, yine aynı Türkiye bir gün boyunca elektriksiz kalıp hayat felç olunca, Enerji Bakanı Taner Yıldız, görevden alınsaydı bugün ne olurdu acaba?

Uludere’de içinde küçük yaşta çocuklarında olduğu 34 kişilik bir gurubu “Kaçakçıları PKKlı sandık ve üzerlerine F-16 savaş uçakları ile bomba yağdırdık” yerine bu büyük hata; daha duyarlı bir yaklaşımla telafi edilmeye çalışılsaydı bugün ne olurdu acaba?

Yolsuzluk operasyonunda suçlanan tüm bakanlar adil bir şekilde yargılanıp eğer bir suç işlemiş iseler cezaları neyse çekseler bugün ne olurdu acaba?

Suriye’den Süleyman Şah Türbesi bir gecede kaçılır gibi Türk Topraklarına getirilmeseydi, olduğu yerde kalsaydı bugün ne olurdu acaba?

Ergenekon ve Balyoz adı altında ordu tavsiye edilir gibi neredeyse tüm komuta kademesi “terör örgütü kurmak” suçlaması ile yargılanmasa, gazeteciler yıllarca Silivri’yi mesken tutup sonra da neredeyse hepsi “Pardon” denilip salıverilmeseydi bugün ne olurdu acaba?

Cumhurbaşkanı Erdoğan oğlu Bilal Erdoğan’a; “Ben iktidarda olduğum sürece, senin içinde para geçen hiçbir işe girmeni kabul edemem”diyerek onu bu işlerin uzağında tutsa idi, kızı ve damadını siyasete hiç karıştırmasaydı bugün ne olurdu acaba?

Paralel yapı adıyla yürütülen operasyonlarda darmadağın edilen yargı ve polis teşkilatında ipin ucu fazla mı kaçtı, kurunun yanında yaş da mı yandı acaba?

Diyanet işlerin başkanına makam otosu alınırken, İslam dininin “İsraf haramdır”mesajına yakışan bir marka ve model tercihi mi yapılsaydı acaba?

Aksaray hiç yapılmasaydı, Atatürk Orman Çiftliği bir miras olarak gelecek nesillere bırakılmış, kaçak saray yakıştırmasıyla hiç karşılaşılmamış olsaydı, bugün ne olurdu acaba?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış adı altında devletin tüm imkanlarını AK Parti için seferber ediyor durumuna kendini düşürmeseydi, bugün ne olurdu acaba?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye artık beni Cumhurbaşkanı olarak görmek istiyor, ben de tüm tarafsızlığımla onların bu tercihine saygı duyuyor ve her partiye eşit mesafede olduğumu ilan ediyorum, tüm partilere başarılar diliyorum” deseydi ve tarafsız kalsaydı bugün ne olurdu acaba?

                Bu listeyi uzatmak mümkün. Siz bugün  iktidar partisi olarak Türkiye’de yapısal birçok reformdan bahsedebilirsiniz. Bugüne kadar hizmet olarak Türkiye’de yapılmayanı yaptık diyebilirsiniz. Seçim sonucunu “Bunu hak etmedik” diye yorumlayabilirsiniz. Üstelik bunda haklı da olabillirsiniz. Ama vatandaşa hizmet etmekle birlikte, kendine oy vermiş çoğunluğun yanında vermeyen çoğunluğunda mı gönülleri yapılsaydı acaba?

09.06.2015
Bu yazı 941 defa okundu.

Diğer Yazıları