YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSemra Şener

YAŞANABİLİR ŞEHİRLER İÇİN

Geçtiğimiz akşam iş sonrası çocuklarla bir akşam keyfi yapalım dedik. Bütün gün anne babaya hasret çocuklar, ve çocuklarını çok özleyen her anne baba gibi dışarıda farklı bir akşam geçirelim hem onlar hem bizim için bir değişiklik olsun istedik.

                Önce binbir nazla yemekler yendi. Ardından havuzda ışık gösterisini izlemeyi çok seven kızım için meydana gelindi. Her zaman ki yerimizde olmazsak tadı çıkmıyor. Gösteri merkezinin yanındaki alan biraz da sakin olduğu için ailecek bu keyfi yaşayabiliyoruz.

                Renkten renge giren sular küçük kızımı inanılmaz mutlu ediyor. Öyle geldi mi kolay kolay da başından ayrılmak istemiyor.

                Paten konusunda pinpirik anneleri sebebiyle bir girişim de bulunamayan bizimkiler paten alanının etrafından geçerken ciddi bir tehlike atlatıyorlar. Paten sahasının üzerindeki güneşliği taşıtan yerdeki büyük vidalar  güneşlik sökülünce yerde ciddi bir tehlike yaratıyorlar. O vidaları karanlıkta fark edemeyip takılan ve düşmekten son anda kurtulan kızım o gece bize büyük bir korku yaşatıyor. Vidaların başları dışarıya fazlaca çıkık ve küflüler.            

                Tam kızıma neden dikkat etmiyorsun anneciğim diye söylenirken karşımızdan gelen bir beyefendi az önce kendisinin de aynı şeyi yaşadığını ve vidalara takılıp düştüğünü söylüyor.

                Sonra bizim ucuz atlattığımızı düşünüp gösteriyi seyretmeye başlıyoruz. o arada aklımdan bir bir şunlar geçiyor. Bunu buraya birileri yaptı. Evet güzel bir hizmet ellerine sağlık. Üstüne önce bir güneşlik yapıldı. Üstelik de maliyetinin oldukça yüksek olduğunu tahmin ettiğim bir güneşlikti.

                Sonra yapılan bu güneşlik söküldü. Neden yapıldı, madem yapıldı şimdi neden söküldü? Bu iş Aydınlıya kaça patladı. Şimdi o güneşlik nerede? Madem söküldü bu vidalar, büyük küçük geçen herkesin takılıp düşeceği uzunlukta neden orada bırakıldı? Tekrar getirilip takılacak ise neden geçici bir tedbir alınmadı? Tekrar getirilip takılacaksa yaz günü neden takılmıyor o zaman? Günde kim bilir kaç çocuk yada yetişkin insan oraya takılıp düşüyor? Peki neden kimse önlem almıyor? Bunun için Aydın›ın merkezinde bu kadar işlek bir caddede üstelik seyir havuzunun dibinde görmezden gelinen ne olabilir?

                İnsanlara bazı sorumluluklar verirsiniz. Git bu işi gereği gibi yap dersiniz. Bazı insanlar vardır, ona bir iş ver gözün kapalı emanet et ne gerekiyorsa yapar denir kimileri için.  Eğer yapılan iş öyle birine denk gelirse rahatsınız. Ama sorumluluklarını bilmeyen, siz söylemeden hiçbir şeyi kendi başına akıl edemeyen birine çattıysanız o zaman yandınız. Yaptığı işten daha çok zamanı, eksiklerini tamamlamak için harcar o kişiler. Ve onlarla bir daha asla çalışmak istemezsiniz.

                Ama iş ve özel hayatımızda karşılaştığımız bu durumu yaşadığımız şehre adapte ettiğinizde durumlar biraz farklı oluyor. İşini iyi yapmayan mütahitler, işi iyi bilmeyen, usta olmayan ustalar size yaşanması güç bir şehir bırakabiliyor. O zaman da ortaya nereden çıkacağı belli olmayan vidalar, yürünemeyen kaldırımlar, çöken yollar, iyi hesaplanamamış yaşam alanları bırakabiliyorlar.

                Mesela bir anne olarak şunu hep merak etmişimdir. Aydın›da çocuk parklarını kim tasarlıyor ? Çünkü şu konuda iddialıyım. Eğer bir anne yada baba iseniz yani bu konuda en ufak bir deneyiminiz varsa parktaki çocukların oynadığı alana doğru sallanan salıncaklar konumlandırmazsınız. Çünkü hep bir başka çocuğa çarpma riski taşır. Ve çok ilginçtir bütün çocuk parklarında tüm salıncaklar çocukların aktif olarak çoğunlukta olduğu alanlara doğru sallanır.

                Çocuğunuzu korka korka sallar ve hep diğer çocukları korumak ve kollamak zorunda kalırsınız. Bu aslında çok basit bir hesaptır. Ama hep yanlış yapılır. Kimsenin olmadığı bir alana sallanan salıncak bulamazsınız. Her gün birçok çocuk bu kazayı yaşar.

                Ben Girne Mahallesi'nde oturuyorum. Evimle işim arasında her gün o kadar çok tehlike atlatarak seyahat ederim ki bazen bir vatandaş olarak neden bu kadar cebelleşmek zorunda olduğumu düşünürüm. Bu şehrin şehir planlamacıları görmezler mi bu bariz hataları?                                                Girne Bulvarı ile Lefkoşa Caddesi'nin kesiştiği dörtyola ne zaman, daha kaç kaza daha olunca bir önlem alınacak mesela? Ya da Çarşamba pazarına çıkan tren yolu köprüsünün iki aracın geçebildiği alandan daha küçük olduğunu ve her gün yüzlerce binlerce aracın birbirlerine sürekli yol vererek bu sorunu aştığını ve çoğunun burun buruna gelip son anda sürtmekten yada çarpışmaktan kurtulamadığını bilmezler mi?

                Sorsanız şimdi yetkililere bin bir yerden bin ah işitirsiniz. Yok tren yolu, TCDD, belediye bir sürü bürokrasi. İmkansızmış sanki istense aşılamazmış gibi bir sürü yerden çıkarılacak binbir türlü engel çıkarırlar karşınıza.

                Peki adama da sorarlar bunun yetersiz kalacağını nasıl öngöremezsiniz, şimdi yetmiyor nasıl ve ne zaman çözüm üreteceksiniz diye.

                Yada her yıl birçok insanımızın canından olduğu hemzemin geçitlerdeki tedbirsizlikler. Sadece kaza yaşanan yerlerde uygulanan sırf bir şey yapılmadı denmesin diye yapılmış derme çatma önlemler.

                Örnekleri çoğaltmak mümkün.Ne iş yaptığınız değil, size emanet edilen bir işi nasıl yaptığınızda kilitleniyor. Siz siz olun size emanet edilen işin ehli olun!.

04.07.2015
Bu yazı 978 defa okundu.

Diğer Yazıları