YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

19 MAYIS

!9 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Paşa Samsun'a ayak basarken Anadolu'nun Batısı Yunan İşgaliyle karşı karşıyaydı. 15 Mayıs'da Güzel İzmir işgal edilmişti.  Mustafa Kemal Paşa Anadolu'da işgalleri kınamış, Türk Milletinin bu işgalleri kabul etmeyeceğini dünyaya duyurmaya çalışıyordu. Sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920'de açılmış ve Milli Mücadele asıl yörüngesine girmiştir. 9 Eylül 1922'de Yunanlılar İzmir'den kaçarken bundan yalnızca bir yıl sonra 29 Ekim 1923'de Cumhuriyet ilan edilmiştir.

!9 MAYIS'A NE OLDU?

Son bir kaç yıldır 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı meydanlarda coşkuyla kutlanmıyor. Milletimizin var oluş için canını dişine taktığı o kutsal mücadelenin başlangıç günü kabul edilen ve Atatürk tarafından yarının gençlerine armağan edilen o güzel gün, o anlamlı gün artık eski günlerini arar gibi mahsun! Dalgalanan Bayrağımıza bakıyoruz, nerede o 19 Mayıs'lar diyerek, iç çekiyoruz. Öğrenciler yok etrafımızda.. Rengarenk giysileriyle spor, akrobasi, halk dansları gösterilerini sunan öğrencilere ne oldu? O cıvıl cıvıl günler nerede? Nerede o 19 Mayıs'lar?

NEYİ PAYLAŞAMADINIZ?

Atatürk, Bandırma Vapuru'ndan Samsun'a ayak basarken Anadolu işgal altındaydı. Millet tükenmiş, yıllardır süren savaşlardan dolayı yorgundu. Mustafa Kemal Paşa öncelikle bu bitmişliği, kaderciliği, tükenmişliği yenmek için çaba gösterdi. Sonrası malum. Peki bugün ki durum? Belediye ile Aydın Valiliği ne yapıyor? Kiminle mücadele ediyorsunuz? Belediye Aydın Valiliği ile mi? Valilik Aydın Büyükşehir Belediyesi ile mi? Yazık! Milletin gözü önünde neyi paylaşamıyorsunuz? Koskoca Kent Meydanı'na sığamıyormusunuz?

MEYDAN MUHAREBESİ

Şanlı tarihimizde bir çok meydan muharebeleri vardır. Bunlardan özellikle Malazgir Meydan Muharebesi ki Türklerin Anadolu'ya girişinin anahtarıdır, 26 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi de Anadolu'nun Türk yurdu olduğunu tescillemiştir. Dün bir de Aydın'ın Efeler İlçesi'nde 19 Mayıs MEYDAN Muharebemiz daha oldu ki bu ayıp bize yeter!

Efendiler! Burası Milli Mücadelenin başladığı topraklardır. Burası, memleketini terk edenlerin değil, aksine toprağı için, milleti için, devleti için, bayrağı için, dini için ölüme koşarak gidenlerin memleketidir. Bunu unutmayın.

Bir bayram kutlaması için Kent Meydanı kime küçük geldi? Tabiri caizse kaldırım üzerinde hangi bayramı kutladık? Bu kimin ayıbı? Yalnızca Belediyenin mi? Valiliğin mi?

Yazık! 19 Mayıs'ın ruhunu sızlattınız. Oymuş, buymuş geçiniz. Bir Bayramı, bir varoluş bayramını böylemi kutlayacaktık?

Gençlerimize ve halkımıza bu acı olayı yaşattığınız için hepinizden özür bekliyoruz. Ve bir daha böylesine olaylar hem de böyle bir bayram sabahı yaşamak istemiyoruz.

Burası Aydın! Burası bizim memleketimiz. Hiç bir siyasinin yada bürokratın değil! Bizim memleketimiz. Biz memleketimizi seviyoruz. Memleketimizde olay değil bayram kutlamak istiyoruz.

Bayramınız kutlu olsun, tabi bayram yapabildiyseniz...

20.05.2015
Bu yazı 926 defa okundu.

Diğer Yazıları