YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

AYDIN URBAYI

Şehitler Abidesi-Aydın Lisesi

 

Sene 1927. Dönemin Urbayı (Belediye Başkanı) çok istediği Yunan işgalinden şehri kurtarmak için canlarını feda eden Aydınlı efelerin şehit düştüğü yerde bir abideyi nihayet dikmeyi başarmıştır. 7 Eylül 1927'de Aydın Şehitler Abidesi törenle açılmıştır. O, öyle bir abidedir ki, kaidesinin üzerinde yazılanları  herkesin düşünmesi gerekiyor. Bugün hepimiz önünden geçip gidiyoruz ancak kaidenin üzerinde ne yazdığını görmüyoruz bile..

" Burası İstiklal ve Hürriyeti için şehit düşen mukaddes Türklerin mabedidir.

Burası  İstiklal tarihini kanı ile yazmış Türkün mabedidir.

Burası, bağrı yanık ninelerin öksüz ve yetim çocukların memleketidir. Onları unutma.

Ey zair, bu abidenin önünde dur. Vatan için aşk ve rüyalarına veda etmiş kurbanları düşün. 7 Eylül 1338 "

İşte önceki gün bayram kutlaması için yaşananlar tam da bu abidenin önünde olmuştur. Hani üzerinde "Burası mukaddes Türklerin mabedidir" denilen yazının önünde..

*******

O, aslında evin büyük kızıdır. Ancak erkek kardeşi Halil ve küçük kardeşi İclal çoktan bu dünyadan göçüp gitmişlerdir. Bir tek o kalmıştır, geride dolu dolu yaşanan 89 yılla birlikte. Öylesine mütevazi, öylesine vakur bir yaşam sürmüştür ki, hiç bir zaman "Ben Aydın'ın ilk seçilmiş belediye Başkanının kızıyım" dememiştir. O, çocukluğunun deniz yelini özleyen, şefkatli bir öğretmen, yürüyen bir ulu çınar.  Öylesine toprağına bağlı ki bugün satın almaya kalksanız binlerce lira ödeyerek alabileceğiniz bahçeli evini hiç düşünmeden Aydın Lisesi Mezunları Derneği (ALMED)'ne bağışlayan. Tek bir isteği olan: Arkayın ismi unutulmasın diyen.

**********

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Aydın'ın seçilmiş ilk belediye başkanı Ahmet Emin Arkayın olmuştu. Hani bugün kaidesinde ne yazdığını dahi bilmediğimiz ama Aydın'ın simgelerinden olan Şehitler Abidesi'ni diken belediye başkanı..O zamanki ismiyle Aydın Urbayı..

İşte İstiklal Madalyası sahibi Aydın'ın ilk seçilmiş belediye başkanı Ahmet Emin Arkayın'ın hayatta kalan tek evladı Nihal Arkayın, bundan bir süre önce rahatsızlanarak Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorlar ameliyat şart dediler ancak Nihal hanım bir türlü kabul etmedi. Nihayet dün başarılı bir operasyon geçirdi. Doktorlar durumunun iyi olduğunu söylüyorlar. Kendisine buradan acil şifalar diliyoruz. Tez iyileşmesi dileklerimizi sunuyoruz.

Bu millet kendisini unutmayanı unutmaz. Nasıl Ahmet Emin Arkayın unutulmazsa Nihal Arkayın'lar da unutulmayacaktır. Ancak burada belirtmeden geçemeyeceğim; insanlara yaşarken sahip çıkalım. Onlar bu onuru hak ediyorlar. Yaşarken onure edelim ki gelecek kuşaklara örnek olalım.

Arkayın'lar bu toprakların önemli nice isimlerinden bir kaçı. Kaidede yazdığı gibi: " Ey zair, bu abidenin önünde dur. Vatan için aşk ve rüyalarına veda etmiş kurbanları düşün"

 

21.05.2015
Bu yazı 1000 defa okundu.

Diğer Yazıları