YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

ÇİN RAHATSIZ OLMUŞ!

Türkiye'de günlerdir Çin'deki Uygur Türklerinin yaşadığı zulümler nedeniyle protestolar yapılıyor. Aydın'da da en son cumartesi günü Türkiye Kamu-Sen Aydın İl Temsilciliği tarafından protesto eylemleri yapıldı.

Çin, Türkiye'deki bu tepkilerden rahatsız olmuş. Çin Dişişleri Bakanlığı, Çin'in Doğu Türkistan(Sincan) bölgesinde Türklere karşı bir eylemin olmadığını, herkesin anayasal haklarına göre yaşadığını söylemiş! Çin Dışişlerine göre oradaki müslümanlar dinlerini özgürce yaşıyorlarmış! Ha bir de Türkiye'deki Çinlileri uyarmışlar, dikkatli olun diye.

 

Doğu Türkistan'da ki Uygur Türkleri yıllardır zulüm altında. Dinlerini dahi yaşayamıyorlar, üstelik bütün dünya da bunu biliyor. Ancak nedense kimsecikler kılını kıpırdatmıyor.

 

Çin'den yapılan açıklamaya bakar mısınız? O bölgede her şey güllük gülistanlıkmış! Bizler burada boşuna eylem yapıyormuşuz!

Peki, her şey düzgün de açın o zaman kapıları.

Gözlemciler gezsin, görsün.

Yok, olmaz! Yasak.

E o zaman adama da derler, neyi gizliyorsunuz diye?

 

Orada yaşayan Türkler zulüm altında, sağır sultan bile bunu duydu.

Ancak Çin hükümeti Türkiye'deki Çinlileri uyarıyor, dikkatli olun diye..

Bizim dışişleri ise ne diyor, doğrusu merak ediyoruz.

Açın gözlemcilere kapıları diyebiliyor muyuz!

Ya da Çin'deki bu zulümler düzelinceye kadar.. diyerek kendimizce bir yaptırım düşünüyor muyuz?

Hiç zannetmem.

 

Biz şimdi içimize kapandık, yok meclis başkanı, yok başkan vekilleri, yok kim koalisyon kuracak. İşimiz gücümüz şimdilik bu. Ha bir de Suriye.

Bugün mü gireceğiz, yarın mı gireceğiz!

Çok şükür başka da bir sıkıntımız yok.

Şimdi ta dünyanın öbür ucundaki soydaşlarımızla kim ilgilenecek ki? Hem durduk yere koskoca Çin'le niye dalaşalım ki! Çin dediğiniz dünyanın yeni gücü, değil mi ama!

Bizimkiler geçtiğimiz hafta yalnızca "endişelerimizi" dile getirmişlerdi, bundan fazlasını da beklemeyin gari!

 

Çinliler ne oluyor diye sorarlarsa da "efendim üç beş kişi olayları yanlış anlamış, bu konu da bizde muzdaribiz, ancak en kısa sürede bu gösteriler biter, siz rahat olun" deriz. Ha bir de "Çinli turistlerimiz rahat olsun, bizimkilerin tepkisi onlara değil, biz gerekirse her Çinlinin başına bir koruma veririz" deriz, bu işi de böylece gönül rahatlığıyla halletmiş oluruz. Oldu da bitti maşallah!

 

Buradan tüm halkımıza: Lütfen, eylemlerinizi sona erdirin. Bakın, Çin Hükümeti açıklama yaptı, her kes özgürce dinini yaşıyor, kimse de etnik kökeninden dolayı ayrıma uğramıyor. Hem, koskoca Çin Hükümeti yalan mı söyleyecek! Bunlar olsa olsa deli saçması. Hatta, biri sallamış, köyün akıllıları da bu sallamaya engel olamamış. Lütfen, sizlerden rica ediyorum; orada Türklere bir zulüm falan yok. Zaten o bölgede resmi olarak Türk de yok. O zaman Türklere nasıl zulüm olsun ki?

Lütfen Çinli dostlarımızı üzmeyelim. Onlar bizim kankilerimiz.

Hem bizler yüzünden adamlar geçmişte tonlarca para harcayıp Çin Seddi'ni yapmak zorunda kaldılar. Onlara geçmişte çok çektirdik, bari bu dönem üzmeyelim!  Üç beş kişi öldürülmüş diye yaygara koparmayalım. Bakın daha dün 15 kişi trafik kazasında öldü. Lütfen, bu olayları abartmayalım! Doğu Türkistan'da üç beş kişi ölmüş, Manisa'da trafik kazasında 15 kişi ölmüş, lütfen bu olaylara takılıp kalmayalım. Önemli olan dostluklar, işbirliği, milli çıkarlarımız!

Beyler, kendinize gelin. Çin, rahatsız olmuş.

Bir daha olmasın!!!

Ramazan ramazan aklınızı başınıza alın canım, hem havalar da ısındı. Sokağa çıkıp eylem falan yapalım derken tepenize güneş geçer, hasta olursunuz vallahi.

Eee, ne yapalım?

Görmedik, duymadık deriz. O da olmazsa oruçluyduk, anlamamışız deriz. O da olmazsa yapacak bir şey yok gari. İftardan sonra aç bir soda, hazmedemediysen bari gaz yapmasın!

Yersen!

07.07.2015
Bu yazı 957 defa okundu.

Diğer Yazıları