YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günü



Süleyman Kasım Şener

EMİN DEĞİL EMİNYADİS

22 Mayıs 1919 Perşembe. Yer Ramazanpaşa Camii..

Halk merakta.

Şehrin ileri gelenleri toplantı halinde.

Tüm şehir halkı nefesini tutmuş, çıkacak kararı bekliyor..

Savaş mı? Teslimiyet mi?

Eşraftan ciddi bir grup, 'savaşalım' derken, bir grup da İzmir'de olanları anlatıyor, şehrin yakılıp-yıkılmasından, insanların öldürülmesinden bahsederek 'teslim olalım' diyorlardı.

Sonuç açıklandı..Teslim oluyoruz! İşgal kaçınılmaz, o halde şehir yakılıp yıkılmasın, insanlar ölmesin..

*********

Şehr-i Emin, yani belediye başkanı Çakmarlı Emin Efendi, kimsenin haberi olmadan İşgal Komutanlığı'na telgraf çeker. Telgrafta derki: "Aydın'ın Yunanlılar tarafından işgal edilmesinde bir sıkıntı yoktur. Halk direnmeyecektir!"

****************

25 Mayıs. İşgal kuvvetlerine karşı nasıl bir tutum sergilenmesi konusunda şehrin ileri gelenleri yine toplantı halinde. Şehri temsil edecekler ama nasıl? O sıra, Rum Metropolitinden Çakmarlı Emin Efendi'ye mektup gelir. Mektupta, "Yunan kuvvetlerini Aydın halkı adına karşılamak için Rumlardan, Yahudi ve Ermenilerden oluşan bir heyetin Germencik'e gideceği, bu heyette Müslüman halk adına da bir kaç kişinin katılması" önerilmektedir..

*****************

26 Mayıs. Denzli-İzmir  Posta treni istasyona yanaşır. İstasyonda bir telaş ki, herkes bir yerlere koşuşturuyor..Bu telaşın nedeni az sonra anlaşılır. Meğer bir heyet Yunan İşgal komutanlığına gidecektir ve Yunanlılara "Aydın'a  gelebilirsiniz, direniş olmayacaktır" diyeceklerdir.

Kısa sürede posta treninin arkasına yeni bir vagon eklenir. Aydınlıların haberi olmadan oluşturulan bu heyette kimler yoktur ki; Mihail Barutçu, Hacı Apostol, Manisalı Stelyo, Manisalı Bropulo ve heyet başkanı Rum Teohari Yorgiyadi. Birde, yüreğimizi burkan, bizi bugün bile utandıran Çakmarlı Emin Efendi ve 3 isim daha...

*****************

27 Mayıs 1919 Salı.  Saat 13.30 suları. Aydın İstasyonu'nda karşılama heyeti, göğüslerinde mavi-beyaz Yunan rozetleriyle Yunan İşgal Komutanını karşılama telaşındaydılar.

Tren gelir. Ama içinden Yunan İşgal Komutanı çıkmaz. Onun yerine karşılama heyetine bir not uzatılır, "Hoş geldiniz demeniz için sizleri Karapınar'a bekliyorum"

Zavallılar. Kendilerine sağlanan hayvanlarla Yunan Komutana 'hoş geldiniz' demek için Karapınar'a (Şimdiki İncirliova'ya) giderler. Tabi ki bu heyetin içinde de Çakmarlı Emin Efendi de vardır.

***************

Çakmarlı Emin Efendi'nin evi ki ona ev demek hakaret olur çok katlı konağına o gün dev atlastan Yunan Bayrağı asılır. Çakmarlı Emin Efendi, şehr-i emin değildir belki artık amma kesin olan O, artık Eminyadis'dir.

25.05.2015
Bu yazı 1007 defa okundu.

Diğer Yazıları