YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

Eylül'ü beklerken..

Seçimler biteli bir hafta oldu. Hala siyasiler yol haritalarını oluşturamadılar. Her kafadan farklı sözler çıkıyor. Aynı partiden biri başka söylerken diğeri başka söylüyor. Sonra partinin yetkilisi çıkıp hayır, böyle bir şey yok diyor.

Hangisine inanacağımızı şaşırdık doğrusu.

En çok dillendirilen ise ekonomi dünyasının ve yabancıların AKP-CHP koalisyonu istediği. Bu gerçekleşir mi bekleyip göreceğiz.

Peki sokaktaki insan ne istiyor? Asıl üzerinde durulması gereken konu bu. Üzerinde duruluyor mu? Meçhul!

CHP_MHP_HDP koalisyonu yada CHP'nin azınlık hükümeti konuşuluyor. MHP'den sert açıklamalar yükseliyor. Ardından HDP'den MHP'nin asla kabul etmeyeceği açıklamalar geliyor. Velhasıl kafalar iyice karışıyor.

Bu arada mahkemelerden ardı ardına kararlar açıklanıyor. Bu kararlar daha ziyade kamuoyunun duymak istediklerine daha yakın.

Normalleşiyor muyuz? Yoksa  yokuş aşağı freni patlamış gibimi gidiyoruz? Doğrusu bugünden bunu söylemek biraz zor.

LYS SORULARI

Bugünden itibaren çocuklarımız LYS'de ter dökecekler. Sınava katılan tüm çocuklarımıza başarılar diliyorum. Daha önceleri bir yada iki günde biten sınavlar şimdilerde iki hafta sürüyor. Bu başarıyı arttırıyor mu yoksa azaltıyor mu bunun analizinin mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çocuklarımız önceden bir yada iki gün bu stresi yaşarlarken bugün stresin iki haftaya yayılmasını doğrusu pek akla yakın bulmuyorum. Unutmayalım ki bu çocuklar bizim çocuklarımız. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek istiyorsak bu sorunları çözmemiz gerekiyor.

LYS ile ilgili bir diğer sorunda soruların ancak yüzde 20'sinin yayınlanacak olması. ÖSYM, sınava girenlerin şifreyle soruların tamamına erişebileceklerini belirtse de soruların kamuyla paylaşılmaması ilginç. Şeffaf değil. Soruların hatalı olup olmadığı net ortaya çıkmıyor. Belki ÖSYM böylece kendini rahatlatıyor ama halkı rahatlatamıyor. Üstelik daha sonra bu sınavlara girecek olanlar için de bu durum bir handikap oluşturuyor. ÖSYM'nin artık şeffaf olması gerekiyor. Soruları açıklamasını bekliyoruz.

KARNELER ALINDI

Milyonlarca çocuk dün karnelerini aldı. Onlar için şimdi dinlenme zamanı. Tatil zamanı. Oyun zamanı. Yapamadıklarını yapma zamanı. Tabiki makul ölçüler içinde. Eylül'de ders başı yapıncaya kadar tüm çocuklarımıza biraz nefes aldıralım. Bırakın, dilediklerince oynasınlar, koşsunlar, yaramazlık yapsınlar. Onlar çocuk. Çocuklarımızdan bizim gibi davranmalarını beklemeyelim. Çocukluklarını yaşasınlar.

OKUL MÜDÜRLERİ

Danıştay'ın okul müdürleri hakkında açıkladığı yürütmeyi durdurma kararını önceki günkü gazetemizden  okumuşsunuzdur. Bakanlığın keyfi uygulamasına hukuk bir kez daha dur dedi. Umarım bakanlık tez zamanda bu hatasından dönerek sayıları 100 bini bulan okul müdürleri ve öğretmenler hakkındaki uygulamasını düzeltir.

EYLÜL AYINA DİKKAT

Ekonomi uzmanları haftalardır uyarıp duruyorlar. Amerikan Merkez Bankası(FED) büyük bir ihtimalle önümüzdeki eylül ayında faiz arttırımına gidecek. Peki bunun bizdeki karşılığı ne? Bunu, yabancı sermayenin bizim gibi ülkelerden çıkacak olması şeklinde özetleyebiliriz. Bizim gibi ülkelerin büyüyebilmesi için özellikle yatırıma dönen yabancı sermayeye mutlaka ihtiyaç duyduğu unutulmazsa bu kararla birlikte FED'in eylül ayında yapacağı değişikliğin özellikle ülkemiz açısından ciddi bir durum olduğunu görmemiz gerekiyor.

Zaten bir kaç yıldır halkın var olan ekonomik rahatsızlığının daha da artabileceğini söylemek kahinlik olmasa gerek. Şimdiden herkesin olabilecek bu duruma kendisini hazırlaması gerekiyor.

Özellikle siyasilerin bu durumu da göz önünde bulundurmaları ve oluşabilecek istemediğimiz durumların önüne geçecek tedbirlerini almasını istememiz en doğal hakkımız. Yeni hükümet senaryolarını konuşulduğu bu dönemde liderlerin bunu da göz önünde bulundurmaları dileklerimle...

13.06.2015
Bu yazı 1143 defa okundu.

Diğer Yazıları