YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

GLASGOW - TORBALI

Çok uzaklardan gelmişti. Hem de çok uzaklardan. 41 yaşındaydı ama çok badireler atlatmış, bir defa batmış, bir defa da isabet almıştı. Artık açık denizlere çıkabilecek gücü ve yeteneği kalmamıştı. Ama bu görev çok ağırdı ve mutlaka yerine getirilmeliydi...

 Aslında çok yaşlı sayılmazdı. 1878 yılında İngiltere'de 279 grostonluk  yolcu ve yük gemisi olarak inşa edilmişti. 5 yıl kadar İngiltere açıklarında görev yaptıktan sonra 1883 yılında Yunan şirketine satılmış. "Torocaderto" olan ismi "Kymi" adına almıştı. 1890 yılında başka bir Yunanlı şirkete geçmiş ancak bu şirkete geçtikten sonra kayalıklara bindirerek batmıştı.

Hemen çıkarıldı. Ciddi bir onarım gördü. Tarihler 1894 yılını gösterdiğinde Pire Limanındaki kayıt o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen "İdare-i Mahsusa"ya nakledilmiş ve Türk bayrağı çekilerek, adı "Kymi" den "Panderma" olarak değiştirilmiştir. Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ , Mürefte, Sarköy , Karabigah, Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapıyordu.

İdare-i Mahsusa'nın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında "Osmanlı Seyrüsefain İdaresi"(Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı değiştirilerek posta vapuru olmuştur.

Takvimler.28 Mayıs 1915'i gösterdiğinde bu seferde Mürefte-Şarköy seferi sırasında, İngilizlerin E-11 denizaltısı tarafından Silivri açıklarında torpillenir. Makine dairesi ağır hasar alır. Tekrar tamir edilir. Artık gücü iyice tükenmiştir. Ancak iç deniz olan Marmara'da seferlerine devam edebilmekteydi.

16 Mayıs 1919'da gemi kaptanı Kayserili İsmail Hakkı Bey, İstanbul'dan demir aldığında artık Türk Milletinin kaderi onun omuzlarındadır. 19 Mayıs salı sabaha gideceği yere sağ salim ulaşmış, görevi başarıyla tamamlamış, tarihin en önemli olayının gerçekleşmesinde görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşamıştı. O, tarihi "Bandırma Vapuru"ydu..

*******

Herkes ünlü komutanı görmek için Fransız İskelesi'ne doğru gitmekteydi.  O da kalabalığın içine karıştı. İlk evliliğinden olma çocuklarından birinin ayakları sakattı. Onu tedavi ettirmek için hastaneye götürmüş, çocuğunun tedavisi olsun diye hastanede ücretsiz çalışmaya başlamıştı. Hastabakıcı olarak çalışırken olan bitenden de haberi oluyordu. İşte 19 Mayıs sabahı iskeleye koşanların içinde o da vardı. Ve ne ilginçtir ki Mustafa Kemal Paşa'yı Samsun'da karşılayan gruptaki tek kadın odur.

Sakine hanım... Ata'yı Samsun'da karşılayan, Bandırma Vapuru'nu açıkta gören tek kadın...

***********

Denizli’nin Çal ilçesinin Süller köyünden olan Abdullah Bey rüştüye (ortaokul) mezunudur. Askere sıhhiye eri olarak alındı. 11 yıl doğu cephesinde görev yaptı. Sahra hastanesinde çavuş oldu. O günün adeta doktoru.

Mondros Mütarekesi sonrası terhis oldu. Memleketine gemi ile dönmek için Samsun’a gitti. Hastaneye hastabakıcı arandığına dair ilânı görünce imtihana agirdi ve işe başladı. Bir süre sonra Sakine hanımla tanışırlar ve evlendiler. Ancak Abdullah Bey sağlığından dolayı bir süre sonra memleketine dönmek zorunda kaldı. Halı ticaretine atıldı. Başarılı olamadı. Tayin istedi. Bakanlıkça sıtma savaş memuru olarak 1929 yılında Torbalı’ya atandı. Sakine hanım ile evliliğinden 2 çocuğu olur. Soyadını Atatürk döneminin ünlü denizaltısı Baturay olarak alır. Çünkü bu denizaltılara isimleri bizzat Atatürk tarafından verilmiştir (Saldıray - Baturay -  Yıldıray)

Abdullah Bey 1954 yılında malûlen emekli olur. 1973 yılında vefat eder. Sakine hanım ise 1974 yılında vefat eder. İlk oğlu Lütfü Şahiner devlet tarafından İsveçre’ye eğitime gönderilir. Makine Mühendisi olur. İzmit Seka da çalışır. Diğer oğlu Orhan Bey sanat enstitüsü elektrik bölümünü bitirir. Torbalı’nın ilk elektrik tesisatını çeker.

**************

Ha Bandırma Vapuru ne mi oldu? 1925 yılında gemi Bozmacı İlhami' ye (SÖKER) isimli Türk armatöre satılmış, ve aynı armatör tarafından 4 ay içinde Haliç Fenerin' de Hurda olarak parçalanmıştır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun..

19.05.2015
Bu yazı 1186 defa okundu.

Diğer Yazıları