YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

HAYIRLISI

Sonunda seçimler bitti. Kimi siyasi partiler üzüldü, kimileri sevindi. Seçimlerden önce iktidar partisinin oy kaybedeceği söyleniyordu, denilen gibi çıktı. Ana muhalefet partisi CHP'nin bir türlü yüzde 26 sınırını aşamadığı belirtiliyordu, o da doğru çıktı. MHP'nin oyunu arttıracağı belirtiliyordu, HDP'nin barajı rahat geçeceği bu söylenenlerin hepsi doğru çıktı.

Aslında bu sonuçlar, anket firmalarını düzlüğe çıkaran bir sonuç. Hep zan altında kalıyorlardı. Bu seçimlerde neredeyse tamamı, seçim sonuçlarını doğru tahmin ettiler.

Evet, zor bir seçim oldu. Biraz sönük deniliyordu ancak yinede yapılan açıklamalarla son hafta çok gergin geçti. Diyarbakır'daki patlama yürekleri ağızlara getirse de seçimleri kazasız belasız bitirdik.

Ülke genelinde sonuçlar böylede Aydın'da durum ne?

Aslına bakarsanız Aydın'da da beklenen oldu. CHP'nin birinci parti olacağı zaten tüm araştırma sonuçlarında belliydi. AK Parti ve MHP'nin oy dağılımı çok önemliydi. Son haftada MHP'nin oylarının biraz toparlandığı görüldü. Bu toparlanma CHP'nin pek işine gelmedi de diyebiliriz. Çünkü genel kanı MHP'den ciddi bir oyun CHP'ye gideceği yönündeydi.,

İktidar partisi yepyeni bir listeyle seçime giderken özellikle 2. ve 3.sıradaki adayların tanınmıyor olması büyük bir handikaptı ve bu adayların ne kadar oy toplayacağı merak konusuydu. Ancak özellikle Aydın'da AK Parti'nin oy kaybedeceği zaten bekleniyordu ve beklenildiği gibi yüzde 30 bandına takılı kaldılar. CHP'nin yüzde 40 bandında, MHP'nin ise yüzde 18 bandında kaldı.

Resmi olmayan bu açıklamalara göre CHP Aydın'da 4 milletvekili çıkarırken AKP 2, MHP ise bir milletvekili çıkarabiliyor.

Burada bir parantezde MHP'ye açmak gerekiyor. Ülke genelinde MHP oylarını arttırırken neden Aydın'da bir türlü sıçrama yapamıyor?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit!

Aday seçimleri ve Uzunırmak faktörü.

Aydın'da Uzunırmak'a karşı ciddi bir tepki var. Bunu biz belirtmiyoruz, MHP'lilerin kendileri söylüyor. "Uzunırmak oldukça, oy yok" diyeni mi ararsınız, "Bu adam oldukça MHP, Aydın'da hiç bir şey yapamaz" diyeni mi!

Velhasıl, Uzunırmak'a gerçekten kendi tabanından dahi tepki alıyor.
Sonuçlar geldiğinde bu tepkinin sandığa da yansıdığı gözleniyor.

Seçim sonuçlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.

Sonuçlar Aydın'ımıza ve ülkemize hayırlı olsun.

Süleyman Kasım Şener

08.06.2015
Bu yazı 955 defa okundu.

Diğer Yazıları