YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

KAYBEDEN KİM?

7 Haziran seçim sonuçları hiç bir siyasi partiyi tek başına iktidar yapmadı. Şimdi gözler yeni kurulacak hükümet senaryolarına döndü. Acaba hükümeti AK Parti mi kuracak yoksa diğer senaryolar mı devreye girecek? Önümüzdeki günlerin sonucu en çok merak edilen konusu şimdilik bu.

Ülke gündeminde hükümet senaryoları konuşulurken aklıma yeniden Aydın'dan CHP Milletvekili seçilen Metin Lütfi Baydar geldi. Baydar, hemen hemen her toplantıda CHP iktidar olursa Milli Eğitim Bakanı olmak istediğini dile getirmişti. CHP'nin hükümeti kurması söz konusu olursa Baydar'ın bu istediğinin olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

Gelelim seçimin Aydın'da kaybedenlerine..

İlk sırada Zeynep Karahan Uslu var. Uslu, 3.sıradan AK Parti'nin Aydın'daki milletvekili adayı olmuştu. Kadın olması, üstelik seçilebilir sırada olması, gözleri Uslu üzerine çevirmişti. Uslu'nun en büyük handikapı Aydınlı seçmen tarafından tanınmıyor olmasıydı.

"Ben, Aydın'ı Ankara'ya taşımaya geldim" diyen Uslu'nun bu stratejisinin pek tutmadığını görüyoruz. Yine, ilk sıradaki aday Mehmet Sadık Atay'dan daha fazla ön planda yer almaya çalışması da Uslu'ya pek yaramadı. Aslında AK Parti'nin Aydın'daki tabanı gerek 2.sıra adayı ve gerekse Uslu'yu çok benimseyemediği görülüyordu. Uslu az mı çalıştı? Elbette ki hayır. Ancak, gerek iktidar partisine olan tepki, gerekse parti içindeki küskünler AK Parti'nin Aydın'da 2011 seçim sonuçlarına göre 25 bin oy kaybına uğramasına neden oldu. Hatırlanacağı gibi 2011 Genel Seçimlerinde AK Parti Aydın'da 223 bin oy almıştı. 2015 Seçimlerinde ise aldığı oy 198 binde kaldı. Buda 3 olan milletvekili sayısının 2'ye düşmesi sonucunu doğurdu.Ve Zeynep Karahan Uslu, Aydın'dan Meclise gidemedi. Kaybedenlerin ilk sırasında yer aldı.

MHP, 2011 seçimlerinde 114 bin oy alırken bu seçimlerde oyunu arttırır mı, Meclise 2 vekil gönderebilir mi sorusu en çok merak edilenler arasındaydı. MHP'nin 2.sıra adayı Hayri Güleç'te Meclis'e gidemeyenler arasında yer aldı.

MHP, Aydın'da pazar günü yapılan seçimlerde 121bin oy alabildi. 2007'de meclise 3 vekil gönderen MHP, 2011'de olduğu gibi yine bir milletvekili çıkarabildi. Kaybedenlerin ikinci sırasındaki isim de Hayri Güleç oldu.

"Kalmaya geldim" diyerek Aydın'lının sempatisini kazanan Tayfun Talipoğlu listemizin üçüncü sırasında yer alan isim. Talipoğlu, CHP'nin 5.sıra adayı olmuştu. İşi zordu ancak acabalar vardı? Talipoğlu, "Kalmaya geldim ancak Aydınlılar galiba pek istemedi" derken biraz serzenişte bulunmuştu. Çok çalıştı ancak kendine değil Mehmet Fatih Atay'a çalışmış gibi oldu. Kaybedenlerin üçüncü sırasında yer aldı.

Bunlar kaybedenlerin ilk 3 sırasındaki isimler olarak yer alırken ayrıca geri planda kaybeden isimler vardı ki bu listenin başında AK Parti'nin önceki il başkanı şimdiki çiçeği burnunda milletvekili Mehmet Sadık Atay geliyor. Partisinin Aydın'daki listesinin başında yer alan Atay, meclise ancak 2 ismi taşıyabildi. Partisinin oyları 2011 seçim sonuçlarına göre yaklaşık 25 bin azaldı. Yüzde olarak ise 5 puanlık bir kayıp söz konusu oldu. Liste başı Atay, kendisinden hariç bir ismi meclise taşırken Aydın'da 3 olan milletvekili sayısını da 2'ye düşürdü. Pek tabidir ki çıkan sonucu tek başına Atay'a yıkmak işin biraz kolaycılığı olur. Ancak, Atay'ın da sorumluluğu olduğu unutulmamalı.

Kaybedenlerden bir diğer isim de Uzunırmak. MHP'nin Aydın'daki liste başı ismi Ankara'ya ikinci bir ismi taşıyamadı. Uzunırmak'ın milletvekili seçilmiş olması kaybedenler arasında yer almasına engel olamadı.

Her seçimin kazananları ve kaybedenleri vardır.

Siyaset, uzun soluklu bir süreç. Bugün kaybedenler yarın kazanabilir. Ya da tam tersi bugün kazanalar yarın kaybedebilir. Siyaset, kendi içinde, zamana ayak uyduracaktır. Dünün milletvekili Osman Aydın bugün aday dahi olmamıştır. Dün milletvekilliğini kaybeden Mehmet Fatih Atay bugün 4. sıradan milletvekili olabilmiştir.

Kazananlarıyla kaybedenleriyle bir seçim daha sona erdi.

Değerlendirmelerimiz ise daha epey sürecek gibi..

Süleyman Kasım Şener

 

10.06.2015
Bu yazı 960 defa okundu.

Diğer Yazıları