YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

KİM KİMİNLE?

AK Parti ile CHP arasında bayramdan önce başlayan koalisyon görüşmeleri kaplumbağa adımlarıyla ilerlerken dün birden bambaşka bir gün haline geliverdi.

NASIL MI?

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu: “Bu ülkede milli birliğimize kast edenlerle bir çözüm sürecini devam ettirmek, öyle zannediyorum ki mümkün değil” dedi.

Ankara birden ısındı. Hem de ne ısınma?

Hatırlayın, MHP Ak Parti ile koalisyon için ne şart ileri sürmüştü? "Çözüm süreci derhal bitmeli."

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin'e giderken yaptığı açıklamayla MHP'nin isteği birden gerçekleşiverdi.

Şimdi Ankara'da AKP-MHP koalisyonu konuşuluyor.

Hatırlayacağınız gibi, daha öncede AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, "Parti tabanımız MHP'ye daha sıcak bakıyor" açıklamasında bulunmuştu.

AKP, öncelikle CHP ile yaptığı görüşmelerin sonucuna göre hareket edecek gibi gözleniyor. Özellikle ekonomi dünyası geniş katılımlı koalisyon ki bu AKP-CHP koalisyonu, istiyor. Ancak, AKP'nin MHP ile daha yakın olduğu da bir gerçek.

İşte tam bu gelişmeler yaşanırken MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin'in yaptığı açıklamada, AKP-MHP koalisyonu için yeni bir adım olarak algılanıyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin yaptığı açıklamada: "Geçici AKP hükümetini bugüne kadar izlediği politikalardan vazgeçerek, MHP’nin dile getirdiği şekilde teröre karşı tavır almaya çalışması halinde destekleyeceğimiz bilinmelidir. Söz konusu olan vatanın ve milletin menfaatleri ise MHP, kendisi  iktidarda olsun ya da olmasın fikirlerinin uygulanmasından ancak memnuniyet duyar” dedi. Çetin, ‘’MHP, Türk devletinin bekası, Türk vatanının ve milletinin bölünmezliği ve güvenliği için üzerine düşen  sorumlulukların farkında olduğunu her zaman göstermiştir ve şimdi de gereğini  yapmaya hazırdır’’ deyince işte Ankara'daki  sıcaklık Aydın'daki sıcaklığı adeta ikiye katlayıverdi.

Tabi ki bu durum CHP'de nelere yol açtı doğrusu şu anda buna yorum yapmak zor. Ancak, AKP-CHP koalisyon görüşmelerinde özellikle AKP'nin son gelişmelerden sonra elindeki MHP kartıyla daha az tavizkar taraf olacağını söylemek kahinlik olmaz herhalde.

TSK, PKK ve DEAŞ'ı vururken AKP'de koalisyon kuracak partilerin elini daraltıyor.

Baykal'ın dediği gibi bu bir erken seçimin habercisi mi, yoksa koalisyon kurulacak partilere göz dağı mı? Onu, yaşayıp göreceğiz.

Bu arada HDP'yle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "suça teşvik" kapsamında resen inceleme başlattığı iddiaları da Ankara'nın daha da ısınmasına sebep oldu. Üstelik bir gazetede yer alan bu iddiaya karşılık HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da "hodri meydan" diyerek dokunulmazlıkların kaldırılması için 80 imzayı meclise sunacaklarını açıklamasıyla Ankara'da sular iyice fokurdamaya başladı. Başlıkta belirttiğimiz gibi kim kiminle? Bugün bunu anlamak biraz zor. Ancak yakında kim kiminle belli olacak gibi..

29.07.2015
Bu yazı 1021 defa okundu.

Diğer Yazıları