YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

KÜTAHYA YOLUNDA İKİ AYDINLI

 

1899 yılında Aydın'ın Koçarlı İlçesi Çakırbeyli Köyü'nde dünyaya geldi. Dedesi çok varlıklıydı. İzmir'de okudu. İstiklal Savaşı sırasında Aydın Askerlik Şubesi'nde görev aldı. 12 Ağustos 1930'da kurulan Cumhuriyet Serbest Fıkrası'na girdi. Kapandıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçti ve il başkanlığı yaptı. 7.Dönem Aydın Milletvekili oldu. 25 Eylül 1945'de CHP'den ihraç edildi.Celal Bayar'la birlikte Demokrat Parti'yi kurdular. 8.Dönem Kütahya Milletvekili, 9.Dönem'de de İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. 22 Mayıs 1950'de ilk hükümetini kurdu ve 10 yıl aralıksız Başbakan olarak görev yaptı. O, tabiki Adnan Menderes'di. Çakırbeyli'li Menderes, Aydınlı Menderes.

********************

O'nun ailesi ise çok zengin değildi. Oğullarını güç bela okutabildiler. Astsubay oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev almaya başladı. O, Aydınlı Hüseyin'di. Astsubay Hüseyin, Aydın'lı Hüseyin.

********************

Başbakan Menderes Eskişehir'e gelmişti. Sıkıntılıydı. Şeker fabrikasında kalıyordu. Gece ilerleyen saatlerde bir telefon geldi. Yüzü asıldı.Gerginleşti. Ordu, ihtilal için düğmeye basmıştı. Etrafındakiler hemen onu güvenli bir yere götürmek için çaba sarf ettiler. O, kabul etmedi.

*********************

Aydınlı Astsubay Hüseyin, Eskişehir'e takviye gönderilen kuvvetlerin içindeydi. Kütahya'ya dönmüştü. O gece nöbetçi astsubay oydu. Gecenin ilerleyen saatlerinde telefon çaldı: "Oğlum, silahlı kuvvetler ihtilal yaptı!" Anlamadı. Uykusuzluktan telefondakinin ne dediğini tam anlayamamıştı. Utanarak sordu:" İhtilal ne demek komutanım?" "Asker yönetime el koydu evladım" dedi telefondaki ses. "Sen hemen şimdi Alay komutanına ulaş. Başbakan Menderes Kütahya'ya doğru geliyormuş. Onu yakalayın" dedi.

********************

Kütahya Merkez Karakol askerleri başlarında Albay Hüseyin Yücedağ ve Aydınlı Astsubay Hüseyin'le birlikte Eskişehir yolunun sağını solunu sarmışlardı. Gece yerini yavaş yavaş sabaha bırakırken simsiyah şavrolet yolda göründü. Albay Yücedağ gür sesiyle bağırdı: "Ben araca bir defa dur diyeceğim evlatlarım. İkinci bir emir olmayacak. Yalnız evlatlarım dikkatli olun. Yukarıya kurşun sekmesin. Aracın tekerlerine ateş edin."

*******************

Siyah şavrole araç yavaşladı. Albay Hüseyin yolun ortasında ellerini yukarıya kaldırmış, "dur" demişti. Siyah şavrole durdu. Aracın kapısı açıldı. Başbakan Adnan Menderes, Aydınlı Menderes ağır hareketlerle araçtan indi. Albay Hüseyin'le Aydınlı Astsubay Hüseyin'in önüne gelerek durdu. Ellerini uzattı ve: "Buyrun kelepçeyi takın" dedi.

*******************

"Estaffurullah" der Albay Hüseyin, sonra da devam eder: "Size silah doğrultan ellerim keşke kırılsaydı" der ağlamaklı bir halde. Albay Hüseyin Aydınlı Başbakan Menderes'e kelepçe taktırmaz. Aydınlı Astsubay Hüseyin'de bir kaç subayla birlikte aracın şoförüne doğru ilerlerler. Hasan  Polatkan vardır arabada. O'da sessizce iner.

*************************

Aydınlı Hüseyin ve bir kaç asker, arabayı ararlar. Menderes'in üzerinden 500 lira, Polatkan'ın üzerinden de yalnızca bin lira çıkar. Hasan Polatkan'ın üzerinden bir de kendi silahı vardır. Hepsi bu.

**************************

Aydınlı Menderes'i Aydınlı astsubay havaalanına götürür, Havaalanında Menderes'i Binbaşı Muhsin Batur karşılar. Elinde cigarası Menderes'e :" Bugünleri hiç mi düşünmedin?" der. Menderes yorgundur. Binbaşıya döner: "Binbaşım. Vatanım, milletim uğruna çalışıyorum. Hiç bir art niyetim yoktur ve olamaz da. Mukadderat böyleymiş" der.

**************************

Aydınlı astsubay Hüseyin. Aydınlı Başbakan Adnan Menderes.Kaderin bu garip cilvesi iki Aydınlıyı siyasi tarihimizin bu en karanlık günü 27 Mayıs1960 sabahı Kütahya yolunda karşı karşıya getirmiştir. Bir Başbakan. Bir Astsubay. Biri tutuklayan. Diğeri tutuklanan.

 

27.05.2015
Bu yazı 1054 defa okundu.

Diğer Yazıları