YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

NEREDEN NEREYE?

1800'lü yılların başında  Osmanlı'nın egemenliğindeki topraklarda büyük olaylar yaşanmaya başlanmıştı. Milliyetçilik akımları Osmanlının otoritesini çatırdatıyordu. Ruslar sıcak denizlere inmek istiyor, Avrupa'nın büyükleri Osmanlının topraklarını ele geçirme sevdasını yaşıyorlardı. Sonunda ilk kıvılcım yakıldı.

Sözde milliyetçilik akımlarıyla Mora Yarımadası'nda Yunanlılar isyan ettiler. Batı, Osmanlı'dan kurtulmak isterken zayıf bir devletle bu verimli topraklara sahip olma hevesindeydi.

1821'deki Mora Ayaklanması tam bir katliama dönüşmüş, Müslüman Türkler çoluk çocuk demeden, yaşlı genç ayrımı yapılmadan katledilmişti. Mora'daki isyanın sloganı ise: "Mora'da ve Dünyada tek Türk kalmayacak!" idi. Bu kıvılcım zaten iyice zayıflayan Osmanlıyı derinden sarsmıştı. Kısa sürede Osmanlı Yunanistan dahil bütün Balkanlardan çıkmak zorunda kalmıştı. Üstelik, Anadolu dahi işgal edilmişti. Sonuçta yüzyıllar boyunca Türk egemenliğindeki topraklar Avrupalıların oyunlarıyla terk edilmek zorunda kalınmıştı.

Bu kısa tarihsel açıklamayı neden mi yaptım?

Chicago Üniversitesi Hukuk Profesörü Tom Ginsburg Yunanistan’ın pek çaresi kaldığını düşünmeyip Huffington Post gazetesindeki yazısında yeni bir fikir ortaya attı: Yunanistan Türkiye’ye katılsın.

İşte Ginsburg'un o ilginç yazısı:

"Yunanistan kalmalı mı yoksa gitmeli mi? Ülke, geçen hafta yapılan referandumla kreditörleri elinin tersiyle itmiş oldu. Peki şimdi ne olacak?

Peki Yunanistan’ın opsiyonları neler? Pek bir opsiyon olduğunu düşünmüyorum o yüzden buyurun size radikal bir teklif; Yunanistan Türkiye’ye katılsın.

İki ülkenin birbiriyle kısa bir tarihi yok tabii ki. Eski zamanlarda Yunanistan kolonilerinden birisi İstanbul’un ta kendisi. Daha yakına gelirsek, Yunanistan’ın Osmanlı’dan ayrılış tarihi 1821. O zamandan bu yana iki ülke dört savaş geçirdi, savaşlar bittikten sonraysa ülke insanları birbirlerini çok önemsemeyerek hayatlarına devam ettiler.

Aslında bu fikir sanıldığından daha az fantastik. Yunanistan eurodan ayrılıp dengeli görünen Türk Lirası kullanmaya başlayabilir. İki ülke birlikte federasyon kurup ekonomi ve maliye politikasını Ankara kontrol eder, sosyal politikayıysa Atina.

Türkiye’nin ekonomisi de son yıllarda dünyanın sayılı olumlu sinyal verenlerinden. Ülkenin borcu da kontrol edilebilir durumda. Hatta Türkiye Yunanistan’ın borcunu tek seferde kapatsa bile İngiltere ve Fransa’dan aşağıda bir borç oranı olur. Türkiye’nin ekonomisi zaten Avrupa Birliği’ne çok bağlı ve tüm anlaşmalarda Avrupa Birliği ile birlikte hareket ediyor. O yüzden Yunanistan halkı da hayatlarını değişmemiş gibi hatta mali anlamda daha rahat olarak yaşayabilir."

Dün Türkleri öcü diyen, bu topraklardan atılması gerekir diyenler bugün neler öneriyorlar? Tabi ki buradaki amaç herzamanki gibi Türkiye'nin iyiliği değil, yine Avrupalıların çıkarları.

Ah şu hep kendini düşünen zihniyet. Ne diyelim, bizleri pek saf görüyorlar herhalde. Ya da işlerine mi öyle geliyor dersiniz?

 

11.07.2015
Bu yazı 909 defa okundu.

Diğer Yazıları