YAZARLAR

Süleyman Kasım Şener

BİZ

Semra Şener

ATAMA ÖZLEM

HAVVA ÇETİNTÜRK

KAPLUMBAĞA ve BEN

Asuman Dokuzlu

UTANIYORUZ ATAM!!!

Halil Kanargı

YÜREK DİLSİZ KALIR

Mesut Çelik

Vefakar Ülkem

Gönül Şahin Mezkit

15 Temmuz günüSüleyman Kasım Şener

ZAMANLAMA MANİDAR

Seçimler bitti. Başta Aydın'ı ilgilendiren mahkeme kararları ardı ardına açıklanmaya başladı. Açıklamaların ard arda gelmesi son zamanların tabiriyle biraz 'manidar' oldu.

Önce Atatürk Orman Çiftliği'ne Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşa edilmesiyle ilgili Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği davasında mahkeme önemli bir karar verdi. Davaya bakan Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesi, tüm müdahillik taleplerini kabul etti. Öte yandan Ankara Barosu da alanla ilgili olarak yeni bir dava açarken Danıştay Çevre ve Şehircilik bakanlığının itirazını reddetti.

Peki şimdi ne olacak? Bu kararlara göre Atatürk Orman Çiftliği'nde çivi dahi çakılamaz. Tabi kararlar uygulanırsa. Bekleyip göreceğiz.

Dünkü açıklamalara  'Gezi' olaylarıyla ilgili açıklamada eklendi.

Gezi Parkı olaylarında sembol hale gelen ve ’Kırmızılı Kadın’ olarak tanınan Ceyda Sungur’a yakın mesafeden biber gazı sıktığı iddiasıyla yargılanan polis memuru, 1 yıl 8 ay hapis ve 600 fidan dikme cezasına çarptırıldı.

Herkesin hatırındadır. Gezi olayları esnasında polis yakın mesafeden kırmızı giysili bir kadının yüzüne doğru biber gazı sıkıyordu. Bu an fotoğraflarla belgelenmişti. Gezi olayları sonrası da bu olay günlerce medyada konuşulmuştu.

Akşam üzeri ise bu sefer Aydın'ı çok yakından ilgilendiren Danıştay'ın kararı geldi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 2014 yılında ‘Büyükşehir’ statüsü kazanan Aydın’da İl Özel İdare’ye ait taşınır taşınmaz mallarının bakanlıklara adaletsiz bir şekilde verildiğini iddia ederek hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Danıştay 8. Dairesi 2015/821 Esas 2015/3390 sayılı Kararı ile Aydın Valiliği’nin Aydın Büyükşehir Belediye Başkanını devir ve tasfiye komisyonunu dışında tutarak oluşturduğu komisyonun 6360 sayılı yasaya aykırı olduğuna karar verdi.

Velhasıl gün boyu mahkeme kararları son zamanlarda yaşanan ve kamu oyunu rahatsız eden kararlar yerine özellikle kamuyu rahatlatacak nitelikte olmasıyla dikkati çekti.

Aydın'a dönecek olursak, Belediye Başkanı Çerçioğlu il özel idare mallarının paylaştırılması konusunda zaten uzun zamandır kamuya dönük eleştirilerini açıklıyordu. Şimdi Çerçioğlu'nun eli daha da güçlendi. Danıştay'ın kararı sonrası Aydın Valiliği'nin nasıl davranacağı önemli.

Umarım kazanan ülkemiz ve Aydın olur.

11.06.2015
Bu yazı 954 defa okundu.

Diğer Yazıları